Z cyklu broń ratuje życie: policja informuje, że 19-latek użył śmiertelnej siły – broni palnej – aby powstrzymać kradzież samochodu

USA, Phoenix, 17 lipca 2019 r. Policja z Phoenix zawiadamia, że 19-letni mężczyzna użył śmiertelnej siły aby powstrzymać kradzież samochodu przez uzbrojonego w nóż napastnika.

Około 1,30 w nocy gdy 19-latek siedział w samochodzie przy dystrybutorze paliwa, z otwartymi drzwiami od strony kierowcy, podeszła do niego kobieta,

Kobieta próbowała odwrócić uwagę 19-latka od zbliżającego się od tyłu napastnika z nożem w ręku. Nożownik zażądał oddania mu samochodu.

19-latek – pokrzywdzony przestępstwem – sięgnął po broń i w obronie własnej strzelił do nożownika. Przestępca zmarł na miejscu, a kobieta uciekła.

 (źródło ammoland.com 12news.com)

Jak to dobrze, że jest amerykańska Druga Poprawka, czy po co im ta Druga Poprawka? Mógł przecież oddać samochód. Czy życie bandyty jest ważniejsze niż kradzież samochodu?

Wiem, że ta wątpliwość jest z istoty rzecz w istocie idiotyczna, bo jak można naturalne prawo człowieka do obrony własnej ważyć z tym co bandycie jest drogie? Bandyta podejmując przestępcze działania dobrowolnie naraża własne dobra jak życie, zdrowie. To narażenie to element przestępczego działania, nieistotne z punktu widzenia osoby stojącej na prawie. Z punktu widzenia napadniętej ofiary nie te dobra nie są dobrami, póki trwa obrona.

Tak jak w wiadomości, jest w miejscach normalnych. Tam gdzie obowiązuje nieustanna względność wartości, tam gdzie nie ma wartości obiektywnych, np. w Polsce – za obronę samochodu, która skutkuje śmiercią napastnika, ofiarę czekałby kryminał. Nieprzyjazne dla ludzi są takie miejsca. One istnieją, bo ludzie zamiast czerpać mądrość z obiektywnego źródła – z Biblii – szukają własnej, ludzkiej mądrości. Mądrość człowieka bardzo często okazuje się zwyczajnym głupstwem, szczególnie tam gdy sam próbuje tworzyć system wartości.

 

 

W tej sprawie trzeba jeszcze dodać jeden komentarz. Otóż sprawa miała miejsce w stanie Arizona. Tam obowiązuje konstytucyjne prawo noszenia broni, co oznacza, że aby nosić broń na ulicy nie trzeba pytać o zgodę stanowej władzy. Przy okazji stan Arizona to najbardziej przyjazny stan posiadaczom broni.