Exit poll Ipsos: Andrzej Duda zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich – Rafał Trzaskowski nie traci nadziei

Exit poll Ipsos: Andrzej Duda zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 50,4 proc. głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. – wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

Sondaż exit poll został opublikowany przez TVP, TVN i Polsat o godz. 21, tuż po zakończeniu ciszy wyborczej. Według Ipsos wynik ten od ostatecznych wyników PKW może się różnić o ok. 2 pkt. proc.

Około godziny 1:30 spodziewane są wyniki late poll, które są dokładniejsze.

Kontrkandydat nie traci nadziej. Jestem absolutnie przekonany, że zwyciężmy; wystarczy tylko policzyć głosy – powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich. 

“Mówiliśmy o tym, że będzie blisko i jest blisko, ale jestem absolutnie przekonany, że zwyciężymy” – powiedział po ogłoszeniu wyników sondażowych Trzaskowski. “Wystarczy tylko policzyć głosy” – dodał.

Podkreślił, że “ta noc będzie nerwowa dla wszystkich w Polsce”. “Ale jestem absolutnie przekonany, że jak policzymy głos do głosu to zwyciężymy i wygramy” – powiedział.

No i dobra, wybory prawie za nami. Nie wiem czy ten wynik może się jakoś zmienić. Pewnie tak zostanie, chociaż różnica jest tak niewielka, że wszystko się może zdarzyć. Panowie kandydaci będą mieli  słaby sen tej nocy.

Nie płaczę nad tym wynikiem. Jest jaki jest. Podchodzę do niego zupełnie chłodno. Jak wygra pan Duda będę się domagał tego o czym przebąkiwano w kampanii wyborczej, tj. zespołu przy BBN dotyczącego projektu ustawy o broni palnej.

Czy wiadomo jak będzie dalej? Nie wiadomo. Liczyć nam pozostaje na to, że od czasu do czasu publicznie lekceważony w poprzedniej kadencji przez Jarosława Kaczyńskiego prezydent, zapragnie wreszcie jakiejś niezależności i przestawnie być długopisem prezesa, jak mówią o nim złośliwi. Może nawet będzie chciał zbudować jakiś blok polityczny. Nie razem z Kaczyńskim, a pomimo Kaczyńskiego. Kaczyński to życiowy nieudacznik on nie może zbudować niczego dobrego dla Polaków, bo on nie wie jak wygląda życie.

Pozostaje mieć nadzieję i z taką nadzieją pozostaję, bo mi innego zostało, że pan Andrzej Duda na poważnie na finiszu kampanii wypowiedział słowa:

Startuję po to, by zostać prezydentem na kolejne pięć lat. To będzie inna kadencja, bo Polska jest inna, a poza tym to będzie druga kadencja i zgodnie z tym co stanowi polska konstytucja, moja druga i ostatnia. Będę w niej odpowiadał tylko przed Bogiem, historią i narodem. Przed państwem będę odpowiadał.

Czy tak będzie? To także może tylko moje chcenie:

W Zamościu na finałowym wiecu wyborczym pan Duda mówił, że będzie realizował polskie sprawy. Czy do tych spraw zostaną zaliczone sprawy dotyczące broni palnej? Nie wiem, ale będę się tego domagał.

No to czekamy… i zapraszam do komentowania. Wpis będę uzupełniał w miarę pojawiania się nowych informacji.

2020-07-12 21:38 (PAP) Ipsos: Trzaskowski wygrał z Dudą w trzech grupach wiekowych

Rafał Trzaskowski wygrał z Andrzejem Dudą wśród wyborców do 49. roku życia – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Urzędujący prezydent największą przewagę nad kandydatem KO uzyskał wśród osób powyżej 50. roku życia – poparła go ponad połowa wyborców.

Wyborcy w wieku 18-29 lat najchętniej głosowali na Rafała Trzaskowskiego – poparło go 64,4 proc. przedstawicieli tej grupy. Natomiast Andrzeja Dudę – 35,6 proc.

Osoby w wieku 30-39 lat najczęściej głosowały na Trzaskowskiego. Poparło go 55,4 proc. przedstawicieli tej grupy wiekowej. 44,6 proc. – głosowało na Dudę.

W grupie 40-49 lat na Rafała Trzaskowskiego głos oddało 55,2 proc. wyborców, na Andrzeja Dudę – 44,8 proc.

Wśród osób w wieku 50-59 lat zwyciężył Duda, zdobywając 59,1 proc. głosów. Trzaskowski otrzymał 40,9 proc.

W najstarszej grupie wiekowej, 60 i więcej lat, na Dudę zagłosowało 61,7 proc. wyborców, a na Trzaskowskiego 38,3 procent.(PAP)

2020-07-12 21:53 (PAP) Exit poll Ipsos: wyborcy Krzysztofa Bosaka poparli zarówno Dudę, jak i Trzaskowskiego

Głosy wyborców Krzysztofa Bosaka w II turze wyborów prezydenckich rozłożyły się w podobny sposób na Andrzeja Dudę (51,5 proc.) i Rafała Trzaskowskiego (48,5 proc.). Natomiast wyborcy Szymona Hołowni poparli Rafała Trzaskowskiego (85,5 proc.) – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

99,1 proc. wyborców Andrzeja Dudy z I tury wyborów prezydenckich oddało ponownie na niego głos w niedzielnych wyborach. Nieco inaczej było w przypadku wyborców Trzaskowskiego – 99,3 proc. osób oddało ponownie na niego głos.

85,5 proc. osób, które w I turze wyborów prezydenckich poparło Szymona Hołownię (bezpartyjny), zagłosowało w II turze na Rafała Trzaskowskiego. Natomiast 14,5 proc. oddało głos na Andrzeja Dudę.

Natomiast wyborcy Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) poparli zarówno Andrzeja Dudę (51,5 proc.), jak i Rafała Trzaskowskiego (48,5 proc.).

76,7 proc. osób, które w I turze wyborów prezydenckich oddały głos na Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL), wybrały w II turze Rafała Trzaskowskiego. 23,3 proc. – na Andrzeja Dudę.

Podobnie było w przypadku wyborców kandydata Lewicy Roberta Biedronia. 84,2 proc. z nich zagłosowało na Rafała Trzaskowskiego. 15,8 proc. z nich poparło Andrzeja Dudę. (PAP)

2020-07-12 22:01 (PAP) Ipsos: Duda wygrał wśród rolników, robotników, emerytów i bezrobotnych

Prezydent Andrzej Duda otrzymał większość głosów wśród rolników, robotników, osób bezrobotnych, emerytów i rencistów – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Kandydata KO Rafała Trzaskowskiego poparli m.in. właściciele firm i pracownicy administracji.

Andrzej Duda otrzymał 81 proc. głosów oddanych przez rolników. Zwyciężył również wśród robotników – 65,9 proc., bezrobotnych – 65 proc. oraz emerytów i rencistów – 63,4 proc.

Rafał Trzaskowski uzyskał większość głosów właścicieli i współwłaścicieli firm (66,9 proc.) oraz dyrektorów, kierowników i specjalistów (68,1 proc.). Kandydata KO poparli również pracownicy administracji i usług (56,2 proc.), a także uczniowie i studenci (70,3 proc.).(PAP)

Tak mi na myśl przyszło, że jednak miałem rację gdy pisałem na gorąco po wyniku pierwszej tury wyborów, proponując aby pan Krzysztof Bosak stanął przed kamerami, wziął do ręki projekt ustawy o broni i amunicji i publicznie ogłosił, że będzie nalegał aby wyborcy, którzy na niego oddali swój głos, zagłosowali na pana Dudę o ile uchwali wysoki Sejm tą ustawę. Rada mędrców Konfederacji postanowiła inaczej. Po wstępnych informacjach o tym jak wyglądają głosy Polaków, okazuje się, że miałem rację. Ten ponad milion głosów by przesądził sprawę i można było się tym argumentem targować. Rada mędrców nie posłuchała. Błąd.

2020-07-13 02:05 (PAP) Late poll Ipsos z 90 proc. komisji: Andrzej Duda – 51 proc.; Rafał Trzaskowski – 49 proc.

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał w drugiej turze wyborów prezydenckich 51 proc. głosów, z kolei kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49 proc. – wynika z sondażu late poll Ipsos z 90 proc. komisji dla TVP, TVN i Polsat.

Sondaż exit poll Ipsos opublikowany przez TVP, TVN i Polsat o godz. 21, tuż po zakończeniu ciszy wyborczej, wskazywał, że Andrzej Duda uzyskał 50,4 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. Oznaczało to 0,8 proc. przewagi Dudy nad Trzaskowskim.

Z kolei sondaż late poll Ipsos opublikowany ok. północy wskazał, że Andrzej Duda uzyskał 50,8 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49,2 proc., co oznacza zwiększenie przewagi do 1,6 proc.

Natomiast zgodnie z sondażem late poll Ipsos z 90 proc. komisji przedstawionym ok. godz. 2 w nocy Andrzej Duda zdobył 51 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49 proc., tym samym przewaga ubiegającego się o reelekcję prezydenta wzrosła do 2 proc. (PAP)

2020-07-12 23:07 (PAP) Bosak: obóz rządzący powinien wyciągnąć wnioski; arogancja i niekompetencja nie cieszą się zaufaniem

Obóz rządzący powinien wyciągnąć wnioski z wyniku wyborów; arogancja, niekompetencja i wolty ideowo-programowe, które wykonał PiS nie cieszą się zaufaniem – stwierdził w niedzielę wieczorem Krzysztof Bosak, który był kandydatem Konfederacji na prezydenta w pierwszej turze wyborów.

Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP, TVN i Polsat popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał 50,4 proc. głosów, a kandydat KO Rafał Trzaskowski 49,6 proc.

Po ogłoszeniu sondażowych wyników drugiej tury Bosak w TVN24 podkreślił, że należy zaczekać na oficjalne wyniki wyborów. “Wtedy będzie czas na spotkania, wtedy będzie czas na gratulacje, na wszystkie te rzeczy, które robią politycy po rozstrzygniętych wyborach” – wskazał.

Pytany, kto jego zdaniem będzie cieszył się wówczas ze zwycięstwa, Bosak stwierdził, że “mówienie teraz jest ryzykowne, ale wydaje mu się, że Andrzej Duda obroni swój mandat”. Zwrócił uwagę, że wynik sondażu podany w niedzielę o godz. 21.00 od ostatecznych wyników głosowania może różnić się o ok. 2 pkt. proc.

“Ta różnica może się zwiększyć, zmniejszyć, to jeszcze zobaczymy. Jeżeli to się odwróci, to będzie duże zaskoczenie. Dokładnie takie zaskoczenie, jakie my przeżyliśmy jako Konfederacja, kiedy zasypialiśmy sądząc, że weszliśmy do europarlamentu, a budziliśmy się wiedząc, że nic z tego” – powiedział.

Bosak ocenił, że “zwycięstwo tak niewielką przewagą pokazuje spadek zaufania, czy też brak zaufania, społeczeństwa do urzędującego prezydenta”.

“Obóz rządzący powinien wyciągnąć z tego wnioski. Wielu moich wyborców, mimo że Andrzej Duda przez pięć lat kadencji przedstawiał się jako reprezentant prawicy, i my jesteśmy ideową prawicą, nie czuło z nim żadnego pokrewieństwa. Wielu z nich oddało głosy nieważne, albo nie poszło głosować. Wielu z nich głosowało przeciwko Andrzejowi Dudzie, na Rafała Trzaskowskiego, który jest biegunowo odległy ideowej prawicy” – powiedział Bosak.

“To powinno dać do myślenia partii rządzącej, że jej arogancki styl, niekompetencja, te wszystkie wolty ideowo-programowe, które PiS wykonał nie cieszą się zaufaniem” – dodał.

Bosak odmówił odpowiedzi na pytanie, na kogo oddał głos. “Mimo, że jest już po wyborach, to byłoby poczytane za jakąś bliskość, a jest mi równie daleko do obu” – powiedział.

“My jako Konfederacja nie poparliśmy żadnego z kandydatów w drugiej turze. Uważamy, że w drugiej turze nie było dobrego kandydata. Wielu z nas głosowało na mniejsze zło, niektórzy oddali głos nieważny, ale to nieistotne wobec podstawowego faktu, że miliony Polaków nie miały dobrego kandydata” – ocenił.

Głosy wyborców Krzysztofa Bosaka w II turze wyborów prezydenckich rozłożyły się w podobny sposób: na Andrzeja Dudę (51,5 proc.) i Rafała Trzaskowskiego (48,5 proc.). Bosak komentując te dane powiedział, że “gdyby ktoś go zapytał dwa, trzy lata temu, kiedy nie było Konfederacji, kiedy był poza parlamentem, czy wyobraża sobie sytuację, że setki tysięcy Polaków głosują jednocześnie na niego i na jednego z liderów Platformy Obywatelskiej nie uwierzyłby”. (PAP)

2020-07-13 20:15 (PAP) PKW na podstawie danych z 100 proc. obwodów: Andrzej Duda – 51,03 proc., Rafał Trzaskowski – 48,97 proc. (krótka)

W wyborach prezydenta RP Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, Rafał Trzaskowski – 48,97 proc. – poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.

Na konferencji prasowej szef PKW przekazał wyniki głosowania na podstawie danych ze wszystkich 27 tys. 230 obwodowych komisji wyborczych.

Jak powiedział Marciniak, Andrzej Duda uzyskał 10 mln 440 tys. 648 głosów, to jest 51,03 proc.; Rafał Trzaskowski 10 mln 18 tys. 263 głosy, to jest 48, 97 proc.

Podkreślił, że na prezydenta RP został wybrany Andrzej Sebastian Duda. (PAP)