Wyniki ankiety dotyczącej wyborów prezydenckich 2020, przeprowadzonej pośród zwolenników dostępu do broni palnej

W dniu 15 lipca 2020 r. uruchomiłem ankietę, tak naprawdę pośród osób zainteresowanych dostępem do broni. Taki był zamiar i cel – poznanie stanowiska tej grupy społecznej. Szczegóły we wpisie pt. Ankieta dotycząca wyborów prezydenckich 2020 – weź udział jeżeli jesteś zwolennikiem dostępu do broni. Minęło 10 dni, głosów w ankiecie nie p przybywa, a więc przedstawiam jej wyniki.

Dzisiaj widzę, że nie znam się się na konstruowaniu ankiet 🙂 , można to było zrobić znaczenie lepiej. No ale uczę się. Z tego co uzyskałem również można wyprowadzić jakieś wnioski.

W ankiecie do dzisiaj wzięło udział 1691 osób. Ankietę ogłaszałem na Facebook w grupach poświęconych broni palnej, na profilach tematycznych oraz w wiadomości do członków ROMB, to ponad 9000 nadanych wiadomości e-mail.

Spośród 1691 osób biorących udział w ankiecie 1046 osób posiadało pozwolenie na broń, 645 nie miało pozwolenia. Głównie były to osoby z pozwoleniem do celów sportowych i kolekcjonerskich. Kilkadziesiąt osób odpowiadających na ankietę miało pozwolenie do obrony osobistej i około 100 osób z pozwoleniem do celów łowieckich.

Chciałem dowiedzieć się czy sprawy broni palnej mają istotny wpływ na podejmowane wybory. Okazuje się, że w większości przypadków tak jest. na pytanie: Czy na oddany głos przez Ciebie miał wpływ stosunek kandydata do spraw broni palnej – 1019 osób odpowiedziało twierdząco (60,3 %), a dla 672 osób nie ma znaczenia w podejmowanym wyborze to co kandydat mówi o broni palnej (39,7 %).

W pierwszej turze wyborów prezydenckich pośród osób zainteresowanych bronią palną zdecydowane zwycięstwo odniósł kandydat Konfederacji – Krzysztof Bosak. Głosowanie na tego kandydata zadeklarowało 59,3 % osób ankietowanych. Oddanie głosu na pana Trzaskowskiego deklarowało 13 %, a na pana Dudę 9 %.

W dalszej kolejności Szymon Hołownia 7,9 %, Stanisław Żółtek 2,4 %, Marek Jakubiak 1,1 %, Władysław Kosiniak-Kamysz 1%, Mirosław Piotrowski 0,1%, Paweł Tanajno 0,7%, Robert Biedroń 0,9%. Spora ilość osób zadeklarowała, że nie brała udziału w wyborach – nie byłem na wyborach odpowiedziało 4,6 %.

Wyniki ankiety dotyczącej drugiej tury są również ciekawe. Odpowiedzi na pytanie Na którego kandydata oddałeś/oddałaś głos w 2 turze wyborów prezydenckich 2020, prezentują się w sposób następujący:

Nie komentuję wyników. Komentujcie to sami, o co proszę. Moim zdaniem wyniki są pouczające. Może ktoś chce napisać swoją o cenę, to proszę przysłać. Chętnie ją opublikuję.

Gdyby każdy kto czytuje bloga trybun.org.pl regularnie wspierał Fundację Trybun.org.pl, dużo więcej dałoby się zrobić