Efekt działania chińskiego koronawirusa – wyniszczanie relacji społecznych

2020-08-03 20:27 (Media/PAP) USA/ Aresztowano mężczyznę, który strzelał do sprzedawcy, bo nie chciał założyć maseczki

35-letni mieszkaniec Pensylwanii Adam Zaborowski został w weekend zatrzymany przez policję za oddanie strzału w kierunku sprzedawcy, który poprosił go o założenie maseczki. W poniedziałek policja opublikowała film z incydentu.

Do zdarzenia doszło 31 lipca w Bethlehem w Pensylwanii. Na opublikowanym filmie wideo widać, jak Zaborowski na ulicy przed sklepem z cygarami oddaje dwa strzały, jeden w powietrze, a drugi obok zbliżającego się ku niemu sprzedawcy. Mężczyzna nie odniósł obrażeń.

Według policji do sprzeczki doszło, bo sprzedawca poprosił Zaborowskiego o założenie maseczki. Ten miał wziąć dwa cygara i pójść do samochodu, skąd wziął pistolet i zaczął strzelać.

Mężczyzna został zatrzymany przez policję dzień później w swoim domu w Slatington. Podczas zatrzymywania wywiązała się strzelanina. Zaborowski postrzelił w ramię jednego z policjantów. Sam również został ranny i przebywa w szpitalu.

Jak podał lokalny portal Lehigh Valley Live, prawnik napastnika oświadczył w niedzielę, że jego klient “źle znosi pandemię”. Mężczyzna z powodu pandemii miał stracić pracę, a wcześniej sąd odebrał mu prawo opieki nad dzieckiem. Teraz przed sądem będzie odpowiadał za usiłowanie zabójstwa. (PAP)

Daleki jestem od tego aby chwalić to co zrobił pan Zaborowski. Narobił sobie człowiek niewyobrażalnych kłopotów. Zostanie skazany za usiłowanie zabójstwa i wiele lat spędzi w więzieniu. Tragedia dla niego, dla rodziny, dla tego kto został przez niego postrzelony.

Pomimo tego, że nie akceptuję używania broni do prezentowania swojego stanowiska w sprawie chińskiego wirusa, gotowy jestem stanąć w obronie pana Zaborowskiego. Chcę podjąć próbę spojrzenia na to co zrobił pan Zaborowski z innej strony, złagodzenia negatywnej oceny jaką większość go obdarzy.

Zwróćcie uwagę na to od czego się zaczęło. Zaczęło się od tego, że gorliwy wyznawca covidyzmu czyli nowej świeckiej religii, silnej wiary w konieczność podporządkowania się, wbrew rozumowi, temu co każą urzędnicy – tj. covidiada z krwi i kości, zachował się jak typowy sowiet. Wyszedł z telefonem i chciał coś zapisać, pewnie uczynić jakiś donos do władz stosownych, że ktoś postanowił nie stosować się do reguł religii covidyzmu.

Naprężenia społeczne wywoływane z jednej strony zmuszaniem ludzi do stosowania reguł, których w żaden sposób nie chcą akceptować rozumem, a z drugiej histerycznym strachem o życie i zdrowie z tego powodu u innych powodują, że ludzie donoszą na siebie. Najgorsze sowieckie instynkty koronawirus obudził w ludziach. Ze strachu, z przekonania, że tak jest dobrze gotowi są donosić, robić problemy innym. Moim zdaniem dokładnie taki tutaj był mechanizm leżący u podstaw oddania strzału przez Adama Zaborowskiego.

Zmęczony histerią covidiatów człowiek, zapewne wyczerpany psychicznie, bo jeszcze zwaliła mu się na głowę rodzinna historia, nie wytrzymał sowieckiego zachowania donosiciela-sprzedawcy. No i nerwy puściły, padły niepotrzebne strzały. Później już poszło z góry, antyterroryści i pozamiatane. Klikając na to zdanie można przejść do portalu ze zdjęciami i obejrzeć co się działo przy zatrzymaniu.

na tym przykładzie widać moim zdaniem jak nieracjonalna histeria wytworzona i nakręcana z powodu koronawirusa rozsadza relacje społeczne. Nie na taką skalę, ale jest to obserwowalne również w Polsce. Tu też już zdążyliśmy się na siebie po obrażać, nazwać się wzajemnie stosownymi epitetami, bo ktoś nie jest covidiatą lub jest covidiatą. Spiralna nieufności, niechęci jest katalizatorem niepokojów społecznych. To działa w Ameryce, to działa i w Polsce.

Nie do końca wiadomo jak nad tym zapanować, bo tu pojawia się problem silnych emocji. Z emocjami trudno dyskutować, one działają w miejsce argumentów i rozumu. Logika przy nich wysiada, rozum idzie w kąt, a nawet emocje podszywają się pod rozumne myślenie i logiczne argumenty.

Obserwuję z niepokojem co się w sprawie chińskiego koronawirusa dzieje. Towarzysze chińscy bardzo złożony scenariusz przygotowali dla całęgo świata i naiwny jest ten kto myśli, że on do walki o fizyczne zdrowie się sprowadza.

Gdyby każdy kto czytuje bloga trybun.org.pl regularnie wspierał Fundację Trybun.org.pl, dużo więcej dałoby się zrobić