Walmart przed wyborami wycofuje z półek swoich sklepów broń i amunicję

2020-10-30 05:08 (PAP) USA/ Walmart przed wyborami wycofuje z półek broń i amunicję

Walmart, amerykański gigant handlu detalicznego, wycofał ze sklepowych półek broń i amunicję. To zapobiegawczy krok przed ewentualnymi niepokojami społecznymi w okresie amerykańskich wyborów prezydenckich.

Broń i amunicję przeniesiono do magazynów; nie zadecydowano na jak długo. Klienci wciąż mogą poprosić o jej kupno pracowników Walmarta.

W USA broń sprzedawana jest w około co drugim z blisko 5 tys. sklepów Walmart. Sieć już wcześniej wycofywała ją z półek. Ostatnim razem w trakcie gwałtownych protestów, które wybuchły po zabójstwie pod koniec maja przez policję Afroamerykanina George’a Floyda.

“Widzieliśmy przypadki niepokojów społecznych i tak jak robiliśmy kilkukrotnie w ostatnich latach, wycofaliśmy broń i amunicję z półek. To środek zapobiegawczy, dla większego bezpieczeństwa naszych pracowników i klientów” – powiedział rzecznik Walmartu.

Amerykanie zazwyczaj chętniej zaopatrują się w broń palną i amunicję w trakcie roku wyborczego. To często powodowane jest obawami, że prezydent z ramienia Demokratów może rozszerzyć ograniczenia dotyczące posiadania broni. W tym roku do wzrostów przyczyniła się również pandemia; wiosną br. sprzedaż broni poszybowała mocno do góry. (PAP)

Próbuję wymyślić jakieś racjonalne uzasadnienie tej decyzji i nie potrafię. Czy ktoś może mi pomóc ocenić ten pomysł?

Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że pomysł podszyty ideologią, a nie tym czym sklep powinien się kierować czyli chęcią zysku. Wycofywać broń ze sprzedaży w czasie gdy najlepiej się sprzedaje?! Taki pomysł jest oparty o założenie, że przestrzegający prawa obywatel kupujący broń w sklepie jest potencjalnym złoczyńcą. Skąd takie myśli? Moim zdaniem one mogą pojawić się w głowie, która jest chorobliwie podejrzliwa.

Gdyby każdy kto czytuje bloga trybun.org.pl regularnie wspierał Fundację Trybun.org.pl, dużo więcej dałoby się zrobić