Z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa: napad w sklepie, obywatele musieli radzić sobie sami

2021-01-04 10:53 (PAP) Oświęcim/ Sprawca napadu z bronią w ręku ujęty przez klientów sklepu

Klienci obezwładnili i zatrzymali 49-latka, który napadł na sklep terroryzując ekspedientkę bronią. Napastnik trafił już pod klucz. Oświęcimski sąd aresztował go na trzy miesiące. Grozi mu 12 lat więzienia – podała w poniedziałek oświęcimska policja.

“W środę po zmroku do sklepu spożywczego wszedł zamaskowany mężczyzna, który grożąc ekspedientce bronią, zażądał wydania wszystkich pieniędzy. Tuż za nim wszedł klient. Szybko zorientował się w sytuacji i podjął próbę obezwładnienia napastnika wytrącając sprawcy broń z ręki. Wywiązała się szamotanina. W tym czasie do sklepu weszły kolejne cztery osoby, które błyskawicznie pomogły w ujęciu sprawcy rozboju” – zrelacjonowała rzecznik oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka.

Wezwani na miejsce policjanci przejęli sprawcę. To 49–letni mężczyzna bez stałego miejsca zamieszkania. “Funkcjonariusze zabezpieczyli również rewolwer gazowy, którym posłużył się do dokonania przestępstwa” – powiedziała Jurecka.

Policjantka dodała, że w sylwestrowe popołudnie napastnik usłyszał zarzuty i został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. “Za rozbój z użyciem broni grozi do 12 lat pozbawienia wolności” – powiedziała Jurecka.

“Ogromne podziękowania za wyjątkowo odważne działanie należą się panu Tomaszowi, który błyskawicznie zareagował, przerywając działanie sprawcy. Wzorowym zachowaniem wykazali się również panowie: Maciej, Damian, Tobiasz i Rafał, którzy pomogli w ujęciu napastnika. W efekcie tak sprawnej, wspólnej, obywatelskiej interwencji sprawca został zatrzymany na gorącym uczynku” – powiedziała rzecznik oświęcimskiej policji.(PAP)

Napiszę tak – mają szczęście obywatele, że pan przestępca nie miał prawdziwej broni, a tylko zabawkę nazywaną groźnie rewolwerem gazowym. Ten zabawkowy rewolwer nawet porządnego huku zrobić nie potrafi. Gdyby to była broń palna zdolna do rażenia celów na odległość, to wyciąganie gołych rąk to uzbrojonego bandyty nazwałbym niemądrym.

Gdy atakuje uzbrojony w broń palną przestępca żarty się kończą i nie ma miejsca tylko na odwagę. Aby się skutecznie bronić w takiej sytuacji trzeba mieć odwagę, jak obywatele z Oświęcimia, ale potrzebne są narzędzia. Najlepsze narzędzie to oczywiście broń palna, niestety nie w Polsce, nie dla nas. My w Polsce mamy filozofię rządową za tarczę w razie zamachu na życie czy zdrowie.

Policja oczywiście jak to w takich sprawach bywa, była nieobecna tam gdzie zdaniem panów i pań polityków z rządzącego PiSu być powinna. Policja powinna była zapewniać bezpieczeństwo obywatelom kupującym w sklepie, z czym kompletnie sobie nie poradziła. Nie sprostała policja po raz kolejny filozofii jaką uskutecznia rząd PiSu. Przypominam po raz kolejny w nieskończonym cyklu przypomnień, filozofię rządową, której mądrości zgłębić w żaden sposób nie potrafię i nie mogę, (…) filozofia, którą przyjął nasz rząd, (…). Zresztą to jest odzwierciedlone w programie Prawa i Sprawiedliwości, który jest teraz programem rządu i jest konsekwentnie realizowany, za bezpieczeństwo obywateli odpowiada państwo. Nie sam obywatel za swoje bezpieczeństwo tylko państwo i stosowne służby, które to państwo – służby państwowe, które to państwo powołuje.

Kto czyta moje wpisy z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa ten wie, że ja nie mam pretensji do policjantów, o to że ich nie było na miejscu w czasie napadu. Przyjechali tak szybko jak mogli, zamknęli sprawcę i to jest ich zadanie, które dobrze wykonali. Jednak to nie ja wymyśliłem, że policja zapewnia nam bezpieczeństwo tylko przedstawiciel rząd tak powiedział z trybuny sejmowej, a policja jako wykonawca poleceń rządu została wplątana w te nieracjonalne oczekiwania. W sumie co ja na to mogę… Oczekiwałbym tylko od policjantów jednoznacznego głosu, że cytowana przeze mnie filozofia rządu jest utopią.

Gdyby każdy kto czytuje bloga trybun.org.pl regularnie wspierał Fundację Trybun.org.pl, dużo więcej dałoby się zrobić