Szafy na broń spełniające wymagania co najmniej klasy S1, nie muszą być mocowane trwale do elementów konstrukcyjnych budynku.

Pierwszego października 2014 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Rozporządzenie to, w przeciwieństwie do rozporządzenia poprzedniego z 2000 roku, nie przewidywało konieczności mocowania urządzeń do przechowywania broni do elementów konstrukcyjnych budynku. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 3 kwietnia 2000 roku istniał przepis:

sz1

Aktualne rozporządzenie takiego wymogu nie przewiduje. Odpowiedni przepis obowiązującego rozporządzenia ma następujące brzmienie:

sz2

Jako, że sprawami pozwoleń na broń zajmuje się w Polsce Policja, a tam często jest tak, że brzmienie przepisów ma wtórne znaczenia wobec tajemnej „woli ustawodawcy”, policjanci zajmujący się pozwoleniami wyuczeni są nieustannego poszukiwania tej tajemniczej woli. To poszukiwanie przejawia się tym, że w przepisie prawa trzeba szukać drugiego dna, bo przecież to nie może być tak, aby go tam nie było…

W sprawie szaf S1 Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie poszukując „woli ustawodawcy”, której w przepisie nie zapisano, zwróciła się do Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, aby pomógł im tą wolę ustalić. W wiadomości email z dnia 19 maja 2015 r. KWP do IMP pisze:

sz3

W tym konkretnym przypadku Instytut Mechaniki Precyzyjnej pomógł zaciemnić to co jasne i dokonując wykładni przepisów prawa “objawił” policjantom ze Szczecina co następuje:

Pismo IMP

Skutek tego był taki, że na terenie działania KWP w Szczecinie opracowano już nawet formularze protokołów kontroli przechowywania broni, gdzie jako pozycją do obowiązkowego wypełnienia jest wskazanie sposobu mocowania (kotwienia) szafy S1.

W ślad za KWP w Szczecinie chciała pójść KWP w Poznaniu i z pisma jakie IMP skierował do szczecińskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, skorzystała. Policjanci z Poznania wykazali się większym rozsądkiem i poddali stanowisko Instytutu Mechaniki Precyzyjnej analizie prawnej. Opinia prawna wykonana w KWP w Poznaniu nie zawierała stanowiska co do konieczności mocowania szaf S1 do elementów konstrukcyjnych budynku. To spowodowało pytanie do KGP w Warszawie.

piKWP.POZNAN.240815_Strona_1 piKWP.POZNAN.240815_Strona_2

Komenda Główna Policji zapytała Komendę Główną Policji o zdanie…, a ta zajęła jednoznaczne stanowisko. Nie ma podstaw do nakładania na użytkowników szaf S1 obowiązku mocowania (kotwiczenia) urządzenia do przechowywania broni lub amunicji. Szafy na broń spełniające wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450, nie muszą być mocowane trwale do elementów konstrukcyjnych budynku. Za to stanowisko należy Komendzie Głównej Policji wyrazić uznanie.

piKGP.230915

O stanowisku Komendy Głównej Policji zostały powiadomiony wszystkie WPA w Polsce. Posiadacze broni palnej nie powinni być zatem niepokojeni bezzasadnym żądaniem mocowania urządzeń do przechowywania broni spełniającym wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.

piKGP.to.KWPPOZN.240915

 

 

 • Waldek Kostrz

  Osobiście nie kotwiłem szafy ponieważ spełnia warunki S1,jednak dobrze,że ktoś wreszcie normalnie zinterpretował ten przepis ponieważ do tej pory były właśnie podzielone opinie i ludzie tak naprawdę nie wiedzieli jak postępować. Osobiście słyszałem rozmowę myśliwego w WPA w Łodzi na temat szafy i pani zajmująca się tym tematem powiedziała mu,że ponieważ posiada szafę starego typu musi w ciągu 5 lat zmienić ja na szafę spełniającą warunki zabezpieczenia S1 i nie musi jej kotwić do podłoża.

 • BBxx

  Czy dobrze rozumiem? Z tych dokumentów wynika, że wszystkie urządzenia posiadające normę S1 nie muszą być trwale mocowane – nie tylko szafy ale także sejfy i kasetki?

  • Andrzej Turczyn

   tak,

 • Charles

  Wśród kolegów również słyszę podobnie opinie na temat mocowania szaf S1. Natomiast mimo, że jest to informacja jawna dla każdego WPA moje pytanie brzmi: w jaki sposób można wyperswadować panom z WPA o tym co już wiedzą/powinni wiedzieć? Czy można w jakich sposób dotrzeć do podanych dokumentów oprócz tutejszej formy w .jpg?

  • Andrzej Turczyn

   Podświetlony tekst kryje “pod spodem” pdf, prosze klinknąć

 • Wojciech Kapeliński

  Wykładnia rozszerzająca organów które nie mają żadnego prawa aby jej dokonywać. Na szczęście w kwaterze głównej zdecydowanie ukrócili tą “radosną twórczość”.

 • Pawel W

  Mnie wkurza jedno – że przepisy są tak pisane, że nie sposób jednoznacznie powiedzieć, co należy robić, żeby być w zgodzie z przepisami. Dotyczy to wszystkich tworzonych przepisów.

  • Andrzej Turczyn

   oj nie. tu przepis jednoznaczny, ale to ciągłe szukanie czegoś co nie jest napisane powoduje takie przeświadczenie w społeczeństwie. to nie skutek przepisów a demoralizacji władzy

   • Pawel W

    Tego niestety nie rozumiem. Kodeks drogowy nie dostarcza takich starć z policją. Z reguły jest wystarczająco jednoznaczny.

    • Dr Glock

     Wiele rzeczy, których nie trzeba wykonywać, nie jest zdefiniowanych wprost. Czy szafa S1 musi być pomalowana na zielono, a jeżeli tak, to dlaczego?

     • Andrzej Turczyn

      Ja nie znalazłem niczego co wskazywałoby na to, że szafa musi mieć taki a nie inny kolor.

    • Andrzej Turczyn

     Bo to nie policja wydaje prawo jazdy Gdyby wydawała, okazałoby się, że na każdego jest coś….. tak to działa.

     • marwin

      Widać więc, że obecnie obowiązujące przepisy nie nakładają obowiązku mocowania szaf s1. Jakie są przesłanki aby taki wymóg wprowadzić? Pytanie w kontekście projektu nowej UoBiA.
      Nie neguję tego wymogu. Sam zakotwiłem swoją szafę. Ale ciekawi mnie, dlaczego wymóg pojawił się w projekcie.

 • Stanislaw

  norma wyraźnie ustala kotwienie i wytrzymałość tego kotwienia. Aby spełnić wymagania normy S1 trzeba spełnić je w całości, chyba że szafa waży więcej niż 1000kg.
  Te otwory to nie jest dekoracja, te otwory pozwalają spełnić wymagania S1.
  Bez kotwienia szafy ważącej mniej niż 1000kg szafa nie spełnia warunków normy.
  Użytkownik chcąc uzyskać S1 musi w pełni zastosować się do wymagań określonych w normie.
  Użyte słowo “może” nie oznacza możliwości wyboru przez użytkownika czy mocować czy nie, a istnienie otworów umożliwia spełnienia warunków technicznych normy.
  Takie jest moje zdanie i fakt że KGP interpretuje to inaczej jest dla mnie dziwne.