MSBS 5,56 mm Modułowy System Broni Strzeleckiej.

Pojawienie się informacji, że Kompania Reprezentacyjna Warszawskiego Okręgu Wojskowego została wyposażona w karabinki MSBS w wersji reprezentacyjnej, wywołała naprawdę spory entuzjazm miłośników broni palnej. Wreszcie sowieckie SKSy ustąpiły w pełni rodzimej konstrukcji broni strzeleckiej. Radość wielka ale z poczuciem niedosytu. Moim zdaniem zanim karabinek MSBS stanie się bronią podstawową żołnierzy Wojska Polskiego upłyną jeszcze długie lata. W kwietniu przecież został ogłoszony przetarg na dostawę 26 tysięcy karabinków Beryl dla Wojska Polskiego. Na stronie internetowej Fabryki Broni “Łucznik” – Radom, MSBS jest wciąż określony jako projekt badawczo rozwojowy.

Moim zdaniem i zapewne wielu miłośników broni palnej w Polsce, ważne jest jak najszybsze wdrożenie w życie nowej strategii rozwoju Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w której elementem jest myśl wyrażona w zdaniu” czynnikiem stabilizującym w okresie między cyklami dostaw uzbrojenia ma być produkcja cywilna. W to pojęcie wchodzi choćby większa aktywność np. producentów broni strzeleckiej czy amunicji, dla których cywilni odbiorcy mogliby być zarazem doskonałymi recenzentami najnowszych konstrukcji”. Innymi słowami, jesteśmy zainteresowani posiadaniem tej broni i na tym polega niedosyt. Pojawienie się karabinka MSBS, w wersji nazwijmy to cywilnej, zostałoby przywitane równie entuzjastycznie jak debiut w Kompanii Reprezentacyjnej. Oczywiście z jednym zastrzeżeniem. Tym zastrzeżeniem jest cena. Tak jak niezbyt dynamicznie rozwija się sprzedaż karabinka Radom Sport (cywilna wersja Beryla) z powodu zbyt wysokiej ceny, tak karabinek MSBS musiałby mieć racjonalną dla polskiego rynku cenę.

Warto przestawić myślenie. Rynek cywilny również ma swoje zalety. Może nie są to od razu milionowe kontrakty, ale jest testowanie i jest promocja. Sporty strzeleckie w wersji praktycznej rozwijają się intensywnie. Dobra sława tej broni w ten sposób mogłaby się bardzo rozpowszechnić. Samuel Colt nie stworzył legendy na zamówieniach wojskowych, a na cywilnej sprzedaży. Dla zaistnienia takiego zjawiska potrzebna jest oczywiście zmiana obowiązującego prawa o broni i amunicji, ale przecież i w tym zakresie jesteśmy już gotowi. Potencjał rynku tylko w Polsce jest gigantyczny, to są miliardowe kwoty. W Polsce oficjalne statystyki podają, że jest około 400 000 egzemplarzy broni, posiadanej przez około 190 000 posiadaczy broni palnej. Daje nam to statystycznie około 1 egzemplarza broni na 100 mieszkańców. W Niemczech jest 30 egzemplarzy na 100 mieszkańców. Gdyby uwzględnić to, że w Polsce jedna osoba często posiada kilka pozwoleń na broń, okazałoby się, że posiadaczy jest nieco ponad 100 000, no może około 150 000. Co by się stało gdyby w Polsce było milion posiadaczy broni palnej, a w ich rękach 3 miliony egzemplarzy broni? Wówczas okazałoby się, że na 100 mieszkańców mamy około 9 egzemplarzy broni – statystycznie porównywalnie do Ukrainy i Rosji. Nawet statystycznie nie sięgnęlibyśmy 1/3 tego co w Niemczech i byłaby to około 1/2 tego co w Czechach. Rozwój rynku jedynie w takim zakresie dałby naprawdę gigantyczną kwotę.

Teraz o samym Modułowym Systemie Broni Strzeleckiej (źródło FB “Łucznik” Radom).

Modułowy System Broni Strzeleckiej MSBS – 5,56 mm to nowoczesny system, posiadający nowatorskie, w skali światowej, rozwiązania w dziedzinie broni modułowej.

Całkowicie polska konstrukcja. System umożliwia tworzenie różnych konfiguracji broni w układach kolbowych i bezkolbowych:

  • Karabinka podstawowego z granatnikiem
  • Subkarabinka
  • Karabinka o podwyższonej celności
  • Karabinka maszynowego

Modułowa budowa pozwalająca na tworzenie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o elementy bazowe tj. zespół lufy, zespół komory zamkowej, zespół suwadła. Szybka modyfikacja broni przez końcowego użytkownika w zależności od potrzeb. Wysoka ergonomia i pełne dostosowanie dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Dopasowany do współczesnego i przyszłego pola walki.

Dane techniczne:

Amunicja: 5.56 x 45 mm NATO
Prędkość wylotowa: V0= 890 m/s
Energia wylotowa: 1 600J
Zasada działania: odprowadzenie gazów przez boczny otwór w lufie
Rodzaj ognia: pojedynczy, ciągły
Szybkostrzelność teoretyczna: 700÷900 strz./min.
Zasięg: ~500 m
WYMIARY:
Długość z kolbą wysuniętą/złożoną: wersja klasyczna – 900/843 mm
wersja bull-pup – 675 mm
Długość lufy: 406 mm
Liczba i skok bruzd w lufie: 6 / 178mm
Przyrządy celownicze: mechaniczne i optoelektroniczne przyłączane do szyny Picatinny
MASY:
Masa broni bez magazynka: wersja klasyczna – 3650 g
wersja bull-pup – 3750 g
Pojemność magazynka: 30, 60 naboi

Obszerna prezentacja karabinka MSBS miała miejsce w specjalnym wydaniu magazynu Strzał z 2014 r. Zamieszczam tu pełną treść.

Download (PDF, 1,43MB)

Na koniec galeria zdjęć.

msbs-11 msbs-10 msbs-09 msbs-08 msbs-07 msbs-06 msbs-05 msbs-04 msbs-02 msbs-01

(fot. FB “Łucznik” Radom)

Kilka zdjęć przeze mnie wykonanych:

IMG_7428 IMG_7427 IMG_7426IMG_7421