Amerykanie mają broń i chcą ją posiadać

Jako naród Amerykanie mają ścisły związek z bronią palną, to element ich tradycji. Społeczeństwo amerykańskie od najwcześniejszych momentów swojego istnienia nadawało posiadaniu broni wielkie znaczenie. Zakaz naruszenia prawa do posiadania i noszenia broni jest zapisany w amerykańskiej konstytucji. Niezależnie od tego, czy posiadana przez Amerykanów broń jest wykorzystywana do polowania, sportu czy obrony własnej, większość właścicieli broni uważa prawo posiadania broni, jako podstawową wolność obywatelską.

Ośrodek badawczy Pew Research przeprowadził badanie postaw Amerykanów wobec broni.

Najważniejsze wnioski wynikające z badania są takie, że przynajmniej dwie trzecie Amerykanów mieszka lub mieszkało w domu, w którym znajduje się broń palna.

Na dziesięciu dorosłych Amerykanów trzech jest właścicielami broni. Z pozostałych, 36% nie wyklucza, że w przyszłości kupi jakąś broń palną. Oznacza to, że w USA jest ponad kilkadziesiąt milionów cywilnych posiadaczy broni palnej.

Większość właścicieli broni palnej (66 proc.) posiada kilka sztuk broni, a 73 proc. nie może siebie wyobrazić sytuacji, że są w jej posiadaniu.

Dwie trzecie Amerykanów przynajmniej raz w życiu strzelało z broni palnej. Spośród tych osób ponad połowa z nigdy nie była posiadaczami broni palnej.

Spośród posiadaczy broni 67% twierdzi, że podstawowym powodem posiadania broni jest potrzeba obrony własnej. Dodatkowy powód posiadania broni wskazuje 38 % badanych i tym powodem jest potrzeba posiadania broni do myślistwa, a 30% wskazuje na sporty strzeleckie.

Spośród posiadaczy broni jedna trzeba uznaje, że w USA jest problem z używaniem broni. Takie stanowisko prezentuje 59% osób, które broni nie posiadają.

Co 19% posiadaczy broni deklaruje przynależność do NRA Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki (National Rifle Association of America, NRA).

Republikanie i osoby zbliżone poglądami do Partii Republikańskiej są o wiele częściej właścicielami broni (44%) niż Demokraci i osoby podzielające poglądy Partii Demokratycznej (20%).

(źródło washingtonexaminer.com niezalezna.pl)

Badanie bardzo ciekawe, moim zdaniem pokazujące, że problemy z bronią w USA to kompletny mit. Skoro amerykanie mają broń i chcą ją mieć, to nikt mnie nie przekona, że ten naród chce mieć to co im szkodzi. Dziesiątki milionów posiadaczy broni, w konsekwencji setki milionów egzemplarzy broni i Amerykanie żyją w pokoju, nie mordują się bez opamiętania. Gdyby sprawdzały się proroctwa tych, którzy wszelkie zło widzą w istnieniu broni, Ameryka nie powinna już istnieć, albo nie powinna nigdy się narodzić, bo powstała z fundamentem – prawo do noszenia i posiadania broni.

Moim zdaniem z badania wynika również to, że spor o posiadanie broni w USA nie jest sporem na statystyczne argumenty, a sporem na wyznawane ideały. Amerykańska lewica kontestuje posiadanie broni, amerykańska prawica chce broń posiadać. Statystyki są jedynie pretekstem i drogą aby zapanowały ideały lewicowe albo trwały tradycyjne wartości. Moim zdaniem należy mieć to także na uwadze w dyskusji o broni palnej w Polsce. Istnienie broni = masowe strzelaniny i mordowanie, to zwyczajny mit.

Jest jeszcze coś na co warto zwrócić uwagę. To coś to obywatelska postawa Amerykanów. Badanie podaje, że 19% posiadaczy broni są członkami amerykańskiej organizacji społecznej, która w ich imieniu walczy o ich prawa. Tego bardzo Polakom brakuje. Polska obywatelska bardzo słabo działa. To naprawdę bardzo ważne, aby na sprawy społeczne tracić energię, czas i pieniądze. Polacy powinni zrzeszać się w stowarzyszeniach. Stowarzyszenia mają prawo zajmować stanowisko w sprawach publicznych. Stowarzyszenia to społeczny sposób na gospodarowanie w Polsce.

Jest stowarzyszenie Ruch Obywatelski Miłośnik Broni, to póki co sen o polskim NRA. Jest nas prawie 5500 członków. Czy myślicie, że to wystarczy aby szybko odmienić Polskę? Moim zdaniem to wciąż mało. Nie czekajcie, wstępujcie do ROMB!

Na koniec to czego zazdroszczę Amerykanom. Tam 2/3 populacji mieszkało lub aktualnie mieszka w domach gdzie jest broń. Oznacza to dokładnie tyle, że są to bezpieczne miejsca, Amerykanie żyją dostatnie i bezpiecznie. Patrzmy na Amerykę i bierzmy z tego społeczeństwa przykład.

Nie zapominajcie o ważnej społecznie sprawie – wesprzyj projekt utworzenia portalu o broni i wolności – Fundacja Trybun.org.pl – prawda musi się rozprzestrzeniać.