Ukraina otrzymała amerykańskie systemy przeciwpancerne Javelin

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził w poniedziałek, że ukraińskie siły zbrojne otrzymały amerykańskie systemy przeciwpancerne Javelin. Ocenił, że znacząco wzmocni to potencjał obrony Ukrainy przed rosyjską agresją.

„Mogę potwierdzić, że tak długo oczekiwane uzbrojenie trafiło do ukraińskiego wojska i znacznie polepszyło możliwości powstrzymywania przeciwnika oraz bezpieczeństwo euroatlantyckie. Pracujemy nad wzmocnieniem naszego potencjału obronnego w celu odparcia rosyjskiej agresji” – oświadczył Poroszenko.

Składając podziękowania prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, Poroszenko podkreślił, że dostawy amerykańskiej broni są wyrazem wsparcia dla wolności i demokracji na Ukrainie. „Waszyngton nie tylko zrealizował nasze wspólne ustalenia, lecz pokazał przywództwo i ważny przykład” – napisał prezydent Ukrainy na Facebooku.

Wyraził jednocześnie nadzieję, że podobne stanowisko zajmą inne kraje, a przede wszystkim członkowie G7. „Cena za agresję Kremla przeciwko Ukrainie powinna wzrastać” – stwierdził Poroszenko.

Wiadomość o przekazaniu Ukrainie przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin wraz z wyrzutniami przekazała wcześniej w poniedziałek ukraińska redakcja Radio Swoboda z powołaniem na Departament Stanu USA. „Zostały już dostarczone” – poinformował niewymieniony z nazwiska urzędnik w odpowiedzi na zapytanie redakcji.

Rząd USA zapowiadał już w grudniu ub.r., że dostarczy Ukrainie broń defensywną. Poroszenko mówił wówczas, że amerykańska broń posłuży do “ochrony ukraińskich żołnierzy i cywilów”. Moskwa natomiast oświadczyła, że przyczyni się to jedynie do podsycenia walk we wschodniej Ukrainie.

Na początku marca Departament Stanu USA zawiadomił Kongres, że zamierza sprzedać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane Javelin i ich wyrzutnie wartości 47 mln dolarów. W liście do Kongresu Departament Stanu informował, że plany dotyczą sprzedaży 37 wyrzutni ze stanowiskami dowodzenia oraz 210 pocisków.

W opublikowanym wtedy oddzielnie komunikacie Pentagonu stwierdzono, że “system Javelin pomoże Ukrainie w tworzeniu jej długoterminowego potencjału obronnego dla obrony jej suwerenności i integralności terytorialnej poprzez zaspokajanie potrzeb jej obrony narodowej”. Pentagon podkreślił, że proponowana sprzedaż nie zmieni równowagi wojskowej w regionie.

Dobra wiadomość, a nawet bardzo dobra! Wzmocnienie Ukrainy w starciu z ruskim imperium zła jest bardzo ważne dla Polski. Nie mam wątpliwości, że czołgi którymi atakowana jest Ukraina są produkcji rosyjskiej, a załoga jest obsadzona przez Moskwę. Teraz nie będzie się już tak pewnie jeździło po cudzej ziemi wiedząc że może przylecieć takie wielki pocisk i zrobić dziurę w czołgowej wieży.

Czytam opis działania pocisków Javelin i naprawdę ruscy mają się czego bać. Te pociski są potwornie niebezpiecznie dla każdego czołgu, nawet takiego, który jest chroniony pancerzem aktywnym. Nie dość, że pocisk może spadać z góry uderzając w dach wieży czołgu – tam pancerz jest najcieńszy. To jeszcze pocisk ma dwa ładunki, pierwszy atakuje pancerz aktywny, a drugi dopiero dobiera się do przepalania pancerza.

Oczywiście będzie za moment ruski skowyt, że agresja, że podsycanie konfliktu, że destabilizacja, że pokój zagrożony, ale tym nie należy się przejmować. Ruscy i ich propagandowe tuby na temat konfliktu na Ukrainie stosują przeróżne metody kłamstwa.

W Polsce zwracajcie uwagę na to kto narzeka na przekazanie pocisków Ukraińcom. Od razu wiadomo, że to rezonator ruskiej propagandy, albo zwiedziony umiłowaniem pokoju przez Rosję człowiek.


2018-05-01 11:56 (PAP) Ukraina/ Armia rozpoczyna ćwiczenia z Javelinami

Ukraińska armia przystępuje do ćwiczeń praktycznych z użyciem przeciwpancernych systemów kierowanych Javelin, które dostarczyły jej Stany Zjednoczone – oświadczył we wtorek minister obrony Stepan Połtorak.

Pamiętajcie proszę o wsparciu Fundacji Trybun.org.pl. Ta strona istnieje dzięki zaangażowaniu tych, którzy finansują jej działanie. Wspieranie tego co robię jest wówczas, gdy opiera się nie o słowa, a o czyny.

Polskie noże w polskim sklepie czyli polishcustomknives.pl