Amerykańskie Biuro ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni i Materiałów Wybuchowych (ATF) ogłosiło zakaz posiadania urządzeń “bump stock”

W masowym morderstwie w Las Vegas z początku października 2017 r., morderca używał broni samopowtarzalnej wyposażonej w urządzenie “bump stock”. “Bump stock” to urządzenie pozwalające na oddawanie strzałów z broni samopowtarzalnej (półautomatycznej) z częstotliwością przypominającą strzelanie z broni samoczynnej (automatycznej). Po kolejnym masowym mordzie w liceum w Parkland straszliwa nagonka amerykańskiego lewactwa wzmogła się do tego stopnia, że Prezydent Trump, odpierając ataki lewactwa na Drugą Poprawkę, poparł pomysł zakazania urządzeń “bump stock”.

Nacisk okazał się tak duży, że nawet Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki (NRA) wydało oświadczenie, w którym wezwało ATF do ponownego zbadania legalności używania urządzeń typu “bump stock”. Za czasów rządów prezydenta Obamy ATF uznało, że urządzenia “bump stock” nie są zakazane przez amerykańską federalną ustawę regulującą dostęp do broni palnej (National Firearms Act).

Po ponad roku amerykańskie Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives (ATF) zajmujące się bronią palną w Ameryce podjęło zapowiadaną decyzję o wycofaniu się ze swojego poprzedniego stanowiska, że urządzenia “bump stock” nie czynią z bronią samopowtarzalnej, broni samoczynnej (automatycznej, maszynowej). ATF ogłosiło swoje stanowisko z ostrzeżeniem, że za 90 dni urządzenia “bump stock” zostaną wpisane do rejestru broni zakazanej. Do tego czasu posiadacze tego rodzaju urządzeń będą musieli się ich wyzbyć lub je zniszczyć.

ATF dokonując ponownie wykładni przepisów National Firearms Act (NFA) zadeklarowało, że broń wyposażona w te urządzenia jest bronią samoczynną (maszynową), zakazaną przez federalne ustawodawstwo. Wprawdzie z użyciem broni wyposażonej w “bump stock” w Ameryce doszło tylko do jednej tzw. strzelaniny (Las Vegas), ale ATF jest przekonane, że nowe reguły podniosą poziom bezpieczeństwa publicznego.

Amerykanie są w tej sprawie podzieleni. Pomijam oczywiście oszołomione lewactwo, które chce zakazu wszelkiej broni. Pisząc Amerykanie są podzieleni, mam na myśli tylko rozsądnych Amerykanów, zwolenników Drugiej Poprawki.

NRA – największe amerykańskie stowarzyszenie strzeleckie, zrzeszające ponad 5 milionów Amerykanów, zdaje się nie sprzeciwiać zakazowi. W oświadczeniu z października 2017 r., wydanym po masakrze w Las Vegas NRA wzywało ATF do sprawdzenia legalności “bump stock”, nie zajmując jednoznacznego stanowiska. Zdarzały się w przestrzeni internetowej komentarze, że zakaz używania urządzeń “bump stock” tak naprawdę nie zmieni niczego w sytuacji praworządnych posiadaczy broni w Ameryce i nie ograniczy praw wynikających z Drugiej Poprawki.

Inne stanowisko zajmuje drugie co do wielkości amerykańskie stowarzyszenie strzeleckie – Gun Owners of America – zrzeszające ponad 1,5 miliona Amerykanów.  GOA zdecydowanie sprzeciwiło się zakazowi urządzeń “bump stock”. GOA wydało oświadczenie, w którym wskazało, że ATF przy pomocy wykładni prawa nie może modyfikować federalnego ustawodawstwa, a to w zakresie tego co jest bronią samoczynną jest jednoznaczne. Zgodnie z NFA bronią samoczynną (maszynową) jest broń, która wystrzeliwuje więcej niż jeden pocisk za jednym pociągnięciem spustu.

GOA wskazuje, że w Ameryce jest około pół miliona posiadaczy “bump stock”, którzy znajdą się w trudnej sytuacji. Będą musieli pozbyć się broni wyposażonej w “bump stock” lub ryzykować oskarżenie o przestępstwo. Wprowadzenie zakazu “bump stock” jest zdaniem GOA polityczne wygodnym rozwiązaniem. GOA podkreśla, że ten akt może być precedensem i w przyszłości sprawić, że lewicowe administracje mogą uznawać za broń samoczynną taką broń jaką będą chciały, bo taka będzie potrzeba polityczna. Aby przeciąć problem konieczne są rozstrzygnięcia sądowe, więc stowarzyszenie Gun Owners of America zapowiedziało złożenie skargi do sądu federalnego w celu zatrzymania wejścia w życie regulacji przygotowanych przez ATF.

(źródło bearingarms.com gunowners.org thefirearmblog.com atf.gov)

Pisząc wpis pt. Administracja Trumpa wkrótce przedstawi przepisy zakazujące używania “bump stock” do broni samopowtarzalnej wskazywałem, że mam tzw. mieszane uczucia. Dzisiaj mam stanowisko jednoznaczne, ten zakaz nie ma sensu. To bezsensowne cofanie się przed naporem lewactwa i będzie z tego problem, jaki wskazuje stowarzyszenie Gun Owners of America – precedens i pomysł na przyszłe zakazy zamawiane w zależności od politycznej potrzeby.

Jest to zjawisko doskonale znane w Polsce. Polegające na tym, że wykładnia prawa nadaje odmiennie znaczenie tym przepisom, które obowiązywały przez lata. W Polsce jak wiadomo specjalizuje się w tym policja, ale jak widzę i w Ameryce urzędnicy od broni mają wspólne cechy z urzędnikami od broni w Polsce. Oni chcą zmieniać prawo tak jak im jest wygodnie, w zależności od potrzeby chwili.

Moim zdaniem NRA popełnia poważny błąd, nie stając w obronie urządzeń “bump stock”. Dzisiaj przyjdą urzędnicy po “bump stock”, jutro przyjdą po coś innego. Poza tym to nie broń zabija, a człowiek i niewielkie ma to znaczenie czy korzysta z broni z “bump stock” czy jakiegoś innego narzędzia.

No cóż, warto przyglądać się rozwojowi sytuacji.