Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro znosi ustawę zakazującą praworządnym obywatelom nabywanie broni palnej

Jair Bolsonaro, prezydent Brazylii, podpisał we wtorek dekret, który tymczasowo znosi zakaz kupowania broni. Jak komentuje Reuters, to pierwszy krok do realizacji obietnicy wyborczej dotyczącej zniesienia ograniczeń dla praworządnych obywateli, dotyczących posiadania broni.

Bolsonaro oparł swą kampanię wyborczą na hasłach dotyczących bezpieczeństwa i porządku, co zostało dobrze przyjęte przez wyborców w kraju, w którym dochodzi do największej liczby morderstw – przypomina Reuters. W 2018 roku w Brazylii przestępcy używając często nielegalnie posiadanej broni, zamordowali blisko 64 tys. ludzi, co oznacza – jak podaje EFE – że dziennie ginęło tam 175 osób.

Prezydent chce całkowicie unieważnić ustawę z 2003 roku, która de facto całkowicie zakazywała cywilom posiadania broni.

Bolsonaro zapowiedział też niedawno zaostrzenie ustawodawstwa w celu skutecznego zwalczania przemocy, która nasiliła się w ostatnim czasie w jednej z prowincji ubogiego rejonu Nordeste (Region Północno-Wschodni). Jak powiedział wtedy nowy prezydent, robi to, by „pokazać porządnym ludziom, po czyjej stronie jest władza wykonawcza, ustawodawcza i sądownicza (…). Do tego potrzebne są właściwe mechanizmy, aby służby bezpieczeństwa mogły udzielić właściwej riposty”.

Dekret Prezydenta Bolsonaro musi być ratyfikowany przez brazylijski Kongres, a gdyby tak się nie  stało w ciągu 120 dni, straci swoją moc obowiązującą.

We wpisie pt. Brazylijczycy oczekują na dostęp do broni – przyszły rząd Prezydenta Bolsonaro oceniają jako doskonały informowałem o przygotowaniach w Kongresie, które jak się zdaje gwarantują iż dekret podpisany przez Prezydenta Bolsonaro zostanie utrzymany.

W trakcie publicznej ceremonii podpisania dekretu, Prezydent Brazylii powiedział “Aby zagwarantować obywatelom ich uzasadnione prawo do obrony, ja, jako prezydent, użyję tej broni” – podnosząc długopis, którym następnie podpisał urzędowy dokument.

Przepisy zniesione przez Prezydenta Bolsonaro zostały ustanowione przez skrajnie lewicowego prezydenta Lulę. W skrócie można powiedzieć, że były to przepisy podobne do tych, które aktualnie obowiązują w Polsce – nieco więcej o nich we wpisie pt. Brazylijczycy przygotowują się do zmiany restrykcyjnych przepisów regulujących dostęp do broni palnej.

Dekret wykonawczy Prezydenta Bolsonaro usunie uznaniową rolę policji federalnej w zatwierdzaniu wniosków cywilów o kupno broni. Prawo będzie miało zastosowanie do osób mieszkających na wsi, do osób zamieszkałych na obszarach miejskich, w których wskaźnik zabójstw wynosi powyżej 10 zgonów na 100 000 osób oraz do kolekcjonerów i myśliwych.

Na podstawie nowych przepisów Brazylijczycy będą mogli trzymać do czterech pistoletów w swoich domach lub miejscach prowadzenia działalności, choć liczba ta może rosnąć w każdym przypadku z osobna. W domu gdzie jest małe dziecko lub osoba cierpiąca na pewne choroby psychiczne, broń musi przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Onyx Lorenzoni, wysoki urzędnik w administracji Bolsonaro powiedział po podpisaniu przez Prezydenta dekretu, że te przepisy przywrócą prawo obywateli do posiadania broni służącej ich obronie – prawo, które zostało odrzucone przez poprzednie lewicowe rządy. Pan Lorenzoni wskazał także, że badania pokazują, że im lepiej uzbrojona jest ludność, tym mniej będzie przemocy, a ilość napadów na domy w Brazylii wzrastała, bo bandyci wiedzieli, że ludzie nie mają broni.

Bardzo dobra wiadomość. Gdy przyglądam się temu co robi, nie mówi, a co robi, rząd mówiący o sobie prawicowy, mam pewność, że to skrajna lewica jak poprzedni prezydent Lula. Z całą pewnością czyny rządzącego PiS-u nie wskazują na jakiekolwiek nawiązanie do tego co nazywa się prawicowe, konserwatywne. Szczególnie jaskrawo widać to w sprawie dostępu do broni.

W Sejmie leży od trzech lat bardzo  dobra ustawa o broni i amunicji, druk sejmowy 1692. Skrajnie lewicowy PiS ustawę włożył na dno szuflady i nie zamierza jej uchwalić. Nie odrzuca, ale i nic z nią nie robi. Odrażające działanie podstępnych lewicowców, którzy nie mając odwagi powiedzieć nam Polakom, że mają nas w swoich spasionych … w pokazują to czynami.

Poczekajcie, skrajnie lewicowy rząd już wkrótce przystąpi do szturmu zmierzającego do dalszego ograniczenia możliwości posiadania przez Polaków broni. Pokaże to wszystkim niedowidzącym, że PiS do skrajna lewica, jak skrajnie lewicowym i globalistycznym rządem mamy do czynienia.

Skontrastowanie tego co dzieje się w Brazylii będzie szczególnie pomocne i z tego powodu tak ważne jest zawiadamianie Polaków jak Prezydent Bolsonaro traktuje prawo Brazylijczyków do posiadania broni i do obrony.

Chcecie podobnego podejścia do broni i prawa do obrony, myślcie o wspieraniu partii Ruch 11 Listopada. Ta partia myśli i chce działać tak jak Prezydent Bolsonaro.

Kategorie: Wiadomości