Wyznawca tych samych antywartości co morderca z Christchurch, w El Paso w Teksasie, zastrzelił w Walmart kilkanaście osób

2019-08-03 21:53 (dpa,AP,AFP/PAP) USA/ Kilka osób zginęło w strzelaninie w centrum handlowym w Teksasie (opis)

Kilka osób zginęło w sobotę w strzelaninie na terenie centrum handlowego w El Paso w Teksasie – poinformowała przedstawicielka miejscowych władz Olivia Zepeda. Policja przekazała, że sytuacja jest już pod kontrolą.

O zajściu został powiadomiony prezydent USA Donald Trump.

Informacje na temat liczby ofiar i domniemanych sprawców, napływające od przedstawicieli różnych władz, są na razie sprzeczne.

Zepeda informowała, że podejrzani sprawcy zostali ujęci. Nie ujawniła przy tym, ile osób ucierpiało w strzelaninie ani ilu jest podejrzanych. Z kolei według cytowanego przez agencję AP sierżanta Enrique Carrillo z lokalnej policji aresztowany został jeden podejrzany.

Policja na razie nie wypowiada się na temat liczby rannych czy zabitych. Za to zastępca gubernatora Teksasu Dan Patrick powiedział na antenie Fox News, że “mamy 15-20 ofiar, nie znamy jeszcze liczby zabitych”.

Stacja NBC News podała z kolei, powołując się na źródła medyczne w miejscowej klinice uniwersyteckiej, że do placówki tej przewieziono co najmniej 10 poważnie rannych, a część osób z obrażeniami przetransportowano do innych szpitali.

Burmistrz El Paso Dee Mardo mówił w CNN o “kilku ofiarach śmiertelnych” oraz wskazał, że “w areszcie znajdują się trzy osoby podejrzane”. Według tej telewizji ranne zostały co najmniej 22 osoby.

Biały Dom przekazał, że prezydent Trump został poinformowany o całym zajściu oraz rozmawiał o nim z prokuratorem generalnym Williamem Barrem i gubernatorem Teksasu Gregiem Abbottem.

Wcześniej policja poinformowała na Twitterze, że funkcjonariusze odpowiedzieli na zgłoszenie o strzałach, jakie miały paść w centrum handlowym Cielo Vista, oraz ostrzegła mieszkańców, by ze względów bezpieczeństwa trzymali się od tego miejsca z daleka.

Policja rozpoczęła przeszukiwanie okolicy Cielo Vista, ale zapewniono, że niebezpieczeństwo zostało zażegnane. Według CNN na miejsce skierowano wielu funkcjonariuszy.

Centrum handlowe, w którym padły strzały, znajduje się przy autostradzie międzystanowej, we wschodniej części miasta. El Paso położone jest na zachodzie stanu Teksas, przy granicy z Meksykiem.

We wtorek dwie osoby zginęły od strzałów w supermarkecie w stanie Missisipi, a kilka dni wcześniej 19-latek otworzył ogień podczas lokalnego festiwalu w niewielkiej miejscowości Gilroy na północy Kalifornii, zabijając trzy osoby; sprawca został zastrzelony przez wezwanych na miejsce policjantów. (PAP)

Ten morderca to marksista, wyznawca lewicowych antywartości. Nie mam wątpliwości co do tego, bo skoro facet zostawił jakiś morderczy manifest, który zaczyna od tego, że popiera manifest mordercy z Christchurch to sprawa jest oczywista. Przypominam, że zabójca z Christchurch za wzór stawiał komunistyczne Chiny, a jedynym z celów jego zbrodni miało być pozbawienie Nowozelandczyków możliwości posiadania broni.

Sprawa będzie się rozwijała. W miarę możliwości będę się tym interesował. Amerykańskie lewactwo będzie miało kolejny pretekst aby rzucić się z histerycznym wyciem na Drugą Poprawkę. Nie dajcie się otumanić, że najlepszą metodą na takie zbrodnie jest wprowadzenie kontroli posiadania broni. To bez związku ze sobą zjawiska. Kontrola broni jest adresowana do przestrzegających prawa obywateli, a nie do masowych morderców.

Zgadzam się, że tacy jak ten koleś nie powinni mieć broń. Należało mu ją zabrać zawczasu. Nie udało się? To nie powodów aby zabrać prawo wszystkim innym, którzy nie uczestniczyli w tym morderstwie.

  

 

Już wiadomo dlaczego morderca strzelał do ludzi w tym, a nie innym miejscu. Okazuje się, że centrum handlowe wprowadziło zakaz posiadania broni na swoim terenie. Posiadanie broni w centrach handlowych Simon narusza politykę centrum. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu w centrach handlowych. Centra handlowe Simon to obiekty prywatne, które mogą na swoim terenie zakazać noszenia broni, z wyłączeniem broni noszonej przez pracowników organów ścigania. Taką mniej więcej wiadomość zamieścił na swojej stronie John Lott

No to zapewnili komfort i bezpieczeństwo klientom…

Uzupełnienie.

2019-08-05 12:56 (PAP Technologie/PAP)

Zabójcy z El Paso i Christchurch publikowali na tym samym forum internetowym

Sprawca sobotniej strzelaniny w El Paso w Teksasie przed zbrodnią umieścił swój manifest na internetowym forum 8chan, tym samym, które wykorzystywali też sprawcy zamachów w Nowej Zelandii z marca tego roku oraz w Poway w Kalifornii w kwietniu br.

W sobotę 21-letni Patrick Crusius otworzył ogień na terenie centrum handlowego w El Paso na zachodzie Teksasu, zabijając 20 osób, w tym siedmiu Meksykanów, i raniąc 26. Sprawcę ujęto, grozi mu kara śmierci. Amerykańska prokuratura federalna poinformowała, że obecnie traktuje sobotnie wydarzenia w El Paso jako atak terrorystyczny na terytorium USA.

Crusius przed strzelaniną miał umieścić na 8chanie 4-stronicowy dokument, w którym nazywa swój atak “odpowiedzią na hiszpańską inwazję na Teksas”. Wpis wyrażał też poparcie dla sprawcy zamachu z Christchurch w Nowej Zelandii, który w marcu zabił w dwóch meczetach 51 osób.

Nowozelandczyk także wykorzystywał przed atakiem to samo forum, podobnie jak sprawca ataku w Poway – przypomniała agencja Bloomberga. W kwietniu w strzelaninie w synagodze Chabad-Lubawicz w Poway w pobliżu San Diego zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne.

W poniedziałek media podały, że dostawca usług cyberbezpieczeństwa Cloudflare rozwiązał umowę z forum 8chan. “Właśnie wysłaliśmy zawiadomienie, że z efektem natychmiastowym usuwamy 8chan z listy naszych klientów” – wskazał w poście na blogu Cloudflare szef firmy Matthew Prince.

“W oparciu o zebrane przez nas dowody, wydaje się, że napastnik opublikował swój elaborat na tej stronie tuż przed rozpoczęciem swego przerażającego ataku” – ocenił dyrektor generalny.

Choć zdaniem Prince’a forum 8chan nie złamało litery prawa nie moderując “przepełnionych nienawiścią” treści publikowanych przez użytkowników, to strona “stworzyła środowisko, które rozkoszuje się łamaniem ducha prawa” – przekonywał.

Strona została założona w 2013 r., jako miejsce nieskrępowanej wypowiedzi i krytyki tego co “co jej twórca postrzegał jako dominację lewicowych poglądów w kulturze i polityce”. Forum jest dostępne w internecie, choć często blokowane przez pracodawców. W 2015 r. Google usunęło je z wyników wyszukiwania ze względu na “podejrzenie materiałów przedstawiających wykorzystywanie dzieci”.

“Zamknijcie tę stronę” – zaapelował w niedzielnym wywiadzie dla “New York Times” początkowy założyciel 8chana Fredrick Brennan, niezwiązany obecnie z serwisem. “Nie przynosi światu nic dobrego. Jest negatywną (siłą – PAP) dla wszystkich, poza jego użytkownikami” – wskazał.

Cloudflare zapewnia właścicielom stron internetowych szereg usług technicznych i związanych z ochroną treści. Jedna z nich to zabezpieczenie przed atakami rozproszonej odmowy usługi (Distributed Denial of Service, DDoS). Oznacza to, że strona jest teraz bardziej podatna na tego typu prymitywne ataki hakerskie metodami brutalnej siły – wskazał Bloomberg. (PAP)