Raport NSSF: w 2018 r. wyprodukowano 7,6 mln sztuk broni palnej (PAP) – w amerykańskim raporcie jest jeszcze coś, czego nie przeczytanie w polskim internecie

2019-12-23 22:54 (PAP) USA/ Raport NSSF: w 2018 r. wyprodukowano 7,6 mln sztuk broni palnej

W 2018 r. w USA wyprodukowano ponad 7,6 mln sztuk broni palnej i ponad 8 mld jednostek amunicji – wynika z raportu National Shooting Sports Foundation (NSSF), organizacji lobbystycznej producentów, sprzedawców i użytkowników broni palnej.

W ocenie zrzeszającej ponad 8 tys. członków NSSF był to dobry rok dla producentów broni palnej i amunicji w USA. Rekordowy pod tym względem był rok 2016, gdy wyprodukowano ponad 11,4 mln sztuk broni palnej.

Raport NSSF jest oparty na wstępnych danych od producentów, sprzedawców broni palnej oraz statystykach federalnego Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych (ATF).

Większość, 57 proc., broni palnej wyprodukowanej w USA w 2018 r., stanowiły pistolety i rewolwery.

Zdaniem prezesa prezes NSSF Joe Bartozziego “dane tego działu przemysłu pokazują, że w Ameryce nadal jest duża potrzeba zakupu broni palnej do legalnych celów”.

Jak wynika z ostatniego raportu ATF, obecnie Amerykanie legalnie posiadają przynajmniej 422 mln sztuk broni palnej.

Według ekspertów tradycyjnie produkcja i sprzedaż broni palnej wzrastają w Stanach Zjednoczonych, kiedy przedstawiciele Partii Demokratycznej posiadają lub mają szanse zdobycia większości w Kongresie bądź kiedy przedstawiciel Partii Demokratycznej sprawuje urząd prezydenta czy też ma duże szanse na zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Spadają natomiast, kiedy większość w obu izbach Kongresu mają tradycyjnie opowiadający się za konstytucyjnymi gwarancjami posiadania broni palnej przedstawiciele Partii Republikańskiej bądź jeśli przedstawiciel tej partii zostanie wybrany na prezydenta.

Potwierdzeniem tej zasady jest wzrost produkcji broni palnej w okresie sprawowania władzy w Białym Domu przez przedstawiciela Partii Demokratycznej Baracka Obamę (2009-2017) i spadek, kiedy Demokraci tracili kontrolę w Kongresie i Białym Domu.

W rekordowym 2016 roku opowiadająca się za ograniczeniem dostępności broni palnej kandydatka Partii Demokratycznej Hillary Rodham Clinton miała poważną szansę pokonać w wyborach prezydenckich kandydata Republikanów Donalda Trumpa. Po zaprzysiężeniu Trumpa, który podczas swojej kampanii obiecał obronę gwarantującej prawo do posiadania broni drugiej poprawki do Konstytucji USA zanotowano spadek produkcji i legalnej sprzedaży takiej broni.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

National Shooting Sports Foundation (NSSF) to organizacja branżowa założona w 1961 roku, zrzeszająca producentów broni, dystrybutorów i sprzedawców broni palnej, właścicieli strzelnic, organizacje sportowe i wydawców prasy związanej z bronią palną. NSSF pisze o sobie, że zapewnia jeden głos całej branży. Kilka tysięcy podmiotów mówi jednym głosem, to wyobraźcie sobie jaki głośny jet to głos. Na stronie www.nssf.org piszą, że członków NSSF jest ponad  12 000.

W Polsce ludzie zajmujący się sprzedażą broni nie zrzeszyli się jeszcze w jednej silnej organizacji. To uwaga na marginesie. Nie zagłębiam się.

Poszukałem na stronie NSSF i znalazłem notkę prasową w tej sprawie. Przeczytajcie, porównajcie i zwróćcie uwagę jakie informacje są zatajane przed Polakiem, a które są niezwykle ważne.

www.nssf.org

NSSF publikuje najnowsze dane dotyczące produkcji broni.

W praworządnych rękach znajduje się ponad 17,7 miliona sztuk nowoczesnych karabinków.

WASHINGTON, D. C. – The National Shooting Sports Foundation® (NSSF®), stowarzyszenie branżowe zajmujące się bronią palną, przekazało członkom najnowszy Raport o produkcji broni palnej. Raport zestawia najbardziej aktualne informacje w oparciu o dane pochodzące z rocznych raportów Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych (ATF) dotyczących produkcji i eksportu broni palnej (AFMER).

Raport wskazuje następujące kluczowe kwestie:

– Szacuje się, że całkowita liczba broni palnej będącej w posiadaniu osób cywilnych wynosi 423 mln sztuk, zgodnie z danymi zawartymi w sprawozdaniu ATF na temat handlu bronią palną w Stanach Zjednoczonych z 2019 r. oraz ze wstępnymi danymi liczbowymi zawartymi w rocznym sprawozdaniu na temat produkcji i wywozu broni palnej z 2018 r. (AFMER) i szacunkami branżowymi.

– W latach 1990-2017 wyprodukowano w USA lub importowano około 17,7 mln nowoczesnych karabinów sportowych.

– Około połowa wszystkich karabinów wyprodukowanych w 2017 roku obejmowała nowoczesne karabiny sportowe.

– W 2017 r. w USA wyprodukowano łącznie 7 901 218 sztuk broni palnej, z czego 4 411 923 sztuk to pistolety i rewolwery, 2 821 945 sztuk to karabiny, a 667 350 to strzelby.

– Szacunki na 2018 r. wskazują, że w Stanach Zjednoczonych wyprodukowano łącznie 7 660 772 sztuki broni palnej. Z tego 4 277 971 sztuk to pistolety i rewolwery, 2 846 757 sztuk to karabiny, a 535 994 to strzelby. Są to jednak dane oparte na sprawozdaniach okresowych, które będą aktualizowane w miarę udostępniania pełnych informacji.

– Produkcja broni palnej i amunicji utrzymywała prawie 12 000 miejsc pracy. Pracownicy tego sektora w 2017 r. wytworzyli towary o wartości ponad 4,1 mld USD. Szacuje się, że w 2018r. tylko na rynek amerykański, wyprodukowano 8,7 miliarda sztuk amunicji wszystkich kalibrów.

“Te liczby dają branży jasny obraz faktu, że w Ameryce ciągle istnieje silne pragnienie kupowania broni palnej do legalnego użytku”, powiedział Joe Bartozzi, prezes Narodowej Fundacji Strzelectwa Sportowego (NSSF).

“Nowoczesny karabin sportowy nadal jest najpopularniejszym karabinem sprzedawanym w Ameryce i jest bez wątpienia powszechnie stosowaną bronią palną z ponad 17 milionami legalnych egzemplarzy istniejącymi na rynku. Ciągła popularność broni ręcznej świadczy o dużym zainteresowaniu Amerykanów ochroną siebie i swoich domów oraz uczestnictwem strzeleckich zawodach sportowych”. Ze sprawozdania wynika również, że w miarę jak udział legalnej broni palnej w Ameryce ciągle wzrasta, spada liczba przypadków użycia broni w celach kryminalnych lub niezamierzonego użycia broni.

W ciągu 25 lat objętych niniejszym sprawozdaniem (1993-2017) wskaźnik przestępczości z użyciem przemocy spadł o 48,6 %, a liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych niezamierzonym użyciem broni palnej spadła o 68 %. (podkreślenie moje)

O NSSF: Narodowa Fundacja Strzelectwa Sportowego jest stowarzyszeniem branżowym funkcjonującym w przemyśle zbrojeniowym. Misją Fundacji jest promowanie, ochrona i wspieranie łowiectwa oraz sportów strzeleckich. Utworzona w 1961 r. NSSF zrzesza tysiące producentów, dystrybutorów, sprzedawców detalicznych broni palnej, operatorów strzelnic, organizacji sportowych i wydawców magazynów branżowych w całym kraju.

Aby uzyskać więcej informacji, zaloguj się na stronie www.nssf.org.

(źródło nssf.org tłumaczenie Maciej Rozwadowski)

I jak? Co myślicie o informacjach, które Polacy mogą znać, a które są dla nich nieistotne. Strzelaniny, strzelaniny w serwisie PAP ciągle strzelaniny, pisałem o tym całkiem niedawno we wpisie pt. Występowanie słowa “strzelanina” w depeszach PAP radykalnie wzrasta – czy to ostrzał medialny przed zmianami prawa? Amerykanie mają tyle broni, to nie dziwota, że tak do siebie strzelają – pomyśli sobie ktoś. Nie dowie się, że wraz ze wzrostem ilości broni w Ameryce przestępczość ciągle spada. Po co Polakowi znać ten fakt? Gotowy przestać wierzyć w zbawczą moc reglamentacji dostępu do broni palnej. 

Może dałoby się w Polsce coś zmienić. Trzeba przy tym pamiętać, że ważna jest organizacja i współdziałanie. Wystarczy udostępniać wpisy z tej strony, aby prawda się rozprzestrzeniała. Okruchy prawdy.

Alexis de Tocquaville napisał:

Z drugiej strony, trudno jest obywatelom, którzy wszyscy są mniej więcej równi, obronić swą niezależność przed zakusami władzy. Żaden z nich nie jest bowiem dostatecznie silny na to, by skutecznie prowadzić samotną walkę, i tylko połączenie sił wszystkich obywateli może zapewnić utrzymanie wolności. Otóż taka jedność nie jest częstym zjawiskiem.

To na świąteczne rozmyślania. Pozdrawiam was, a poniżej obrazkowe życzenia 🙂