Nowe ustawy w Wirginii Zachodniej mają ułatwić życie posiadaczom broni

W sobotę, 7 marca legislatura Wirginii Zachodniej odroczyła na czas nieokreślony posiedzenie aktualnej sesji legislacyjnej. Legislatura przyjęła szereg projektów ustaw mających na celu poprawę warunków samoobrony z użyciem broni palnej w stanie.

Senacki projekt ustawy nr 46 (Senate Bill 46) usunął miotacze gazu pieprzowego z kategorii tzw. “śmiercionośnej broni”. SB 46 przeszedł obie izby jednogłośnie. Gubernator Jim Justice podpisał ustawę 24 lutego.

Senacka ustawa nr 96 zapobiega ograniczaniu przez gminy liczby narzędzi, które praworządni obywatele mogą na co dzień nosić przy sobie.

Ta profilaktyczna ustawa ma na celu powstrzymanie gmin przed tworzeniem labiryntu różnych przepisów, które zmieniają praworządnego obywatela w przestępcę za samo przekroczenie granicy gminy.

Ponadto, zapobiega ona ograniczaniu przez gminy możliwości noszenia broni na targach lub pokazach bez posiadania licencji na noszenie broni niebezpiecznej (LCDW).

Senat uchwalił ustawę nr 96 stosunkiem głosów 30-2, Izba głosowała za ustawą stosunkiem głosów 81-17. Należy się spodziewać, że gov. Justice podpisze obie ustawy.

Ustawa  stanowa nr 4955 obniża opłatę za wydanie licencji LCDW z obecnych 75 USD do 25 USD i jednocześnie zwalnia z tej opłaty weteranów wojskowych.

Wirginia Zachodnia zezwala dorosłym, przestrzegającym prawa obywatelom nosić broń osobistą do celów samoobrony bez konieczności uiszczania opłat lub uzyskiwania zgody władz, ale prawo to wygasa wraz z przekroczeniem granicy stanu. W związku z tym, wielu mieszkańców Zachodniej Wirginii decyduje się na zdobycie LCDW, aby móc korzystać z prawa do noszenia broni również w innych stanach, które honorują licencję wydaną w Wirginii Zachodniej.

Obniżenie opłat jest manifestacją tego, aby mieszkańcy Wirginii Zachodniej, niezależnie od stopnia zamożności, mieli możliwość bronienia się także podczas podróżowania.

HB 4955 przeszłą przez obie izby jednogłośnie. Teraz należy mieć nadzieję, że gubernator Justice, bez zbędnej zwłoki, wpisze wszystkie ustawy do obowiązującego prawa.

(źródło NRA-ILA tłumaczenie Maciej Rozwadowski)

W Polsce nie można liczyć na jakiekolwiek złagodzenia prawa do broni. Moim zdaniem należy się spodziewać czegoś przeciwnego. Twierdzę tak albowiem przy okazji poszukiwania informacji do wpisu Organizacja sportowa w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o broni i amunicji odkryłem, że członkiem podkomisji, która przygotowała na wzór komunistyczny zrobiony projekt, obecnie obowiązującej ustawy o broni i amunicji, był nie kto inny niż sam pan Mariusz Kamiński – obecny minister od spraw wewnętrznych i administracji.

Zmiany są pilnie potrzebne. Np. przeraża mnie to, że co chwila zgłaszają się do mnie ludzie oskarżani o posiadanie pistoletów alarmowych. Takich ludzi jest coraz więcej. Z  przestrzegających prawa ludzi robi się przestępców, bo policyjna wykładnia prawa wskazuje, że broń alarmowa to broń gazowa. Przepisy powinny być natychmiast zmienione, aby przerwać to szaleństwo. Pisałem nie tak dawno o tym we wpisie pt. Cały świat się z nas śmieje – traktowanie alarmowych zabawek jak broni jest zwyczajnym szaleństwem. Czy znajdzie się ktoś kto pochyli się nad problemami porządnych ludzi oskarżanych o posiadanie “broni” bo posiadali  alarmowe zabawki?!