To dzięki wam Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił uchylić broniącemu się bronią palną mężczyźnie areszt – społeczna presja ma sens!

Bardzo dziękuję tym wszystkim czytelnikom bloga trybun.org.pl, którzy zrobili wrzawę w internecie, postanowili napisać e-mail do Prokuratora Generalnego, poświęcili swój czas i wysiłek dla ratowania niewinnego człowieka, o co prosiłem we wpisie pt. Po 3 strzałach ostrzegawczych, postrzelił napastnika – areszt za obronę konieczną – musimy podjąć społeczne działanie, które odmieni los tej sprawy. Komunikat w tej sprawie został rozesłany również do członków Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni, którzy też zainteresowali się sprawą.

Szczegóły miały być jutro, ale są już dzisiaj, jest to tak ważna wiadomość, ze nie warto zwlekać. Wszyscy razem dokonaliśmy tego co poniżej przeczytacie. Mieszkaniec Katowic, który postanowił bronić się przed bezprawnym atakiem z użyciem broni palnej został uwolniony.

Download (PDF, 64KB)

Download (PDF, 64KB)

O sprawie przeczytacie również w artykule redaktora Tomasz Molga na portalu wiadomości wp.pl pt. Bronił siebie i żony przed napastnikami, jednego postrzelił. Zbigniew Ziobro polecił uwolnić go z aresztu.

To, że jest to za waszą sprawą – tu zwracam się do czytelników bloga – nie wynika  wprawdzie z tego co piszą w PAP, ale ja mam dowód niewątpliwy. Za sprawą pana redaktora Tomasza Molga z WP dostałem wiadomość, która przyszła z Prokuratury Krajowej. Oto jej pełna treść:

Czy można mieć wątpliwość, że to wy także spowodowaliście, że Prokuratur Ziobro zainteresował się sprawą? To wy, to prowadzący program Interwencja telewizji Polsat, pewnie też i trochę ja za sprawą mojego pisania bloga. W związku z tym mam takie myśli na podstawie tej sprawy.

Po pierwsze, to bardzo dziękuję Panu Zbigniewowi Ziobro, że konsekwentnie opowiada się za prawem do obrony koniecznej i podejmuje tego rodzaju interwencje. To nie pierwsza sprawa w której Pan Ziobro opowiedział się po stronie prawa obywateli do brony. Czyni to w sprawach indywidualnych ale i dzięki jego zaangażowaniu mamy zmianę przepisów, których działanie też ostatnio mogliśmy obserwować na przykładzie sprawy z Gdańska.

Po drugie, warto podejmować wysiłek społeczny aby wiadomości o oburzających opinię publiczną sprawach docierały od tego ministra. Okazuje, że ten konkretny działa i to działa na korzyść obywateli. W  sumie niewielkim wysiłkiem fizycznym jest napisanie wiadomości e-mail, skomentowanie sprawy w internecie, podanie wpisu dalej, ale za to duża potrzebna jest empatia wobec pokrzywdzonych ludzi i cywilna odwaga do publicznego powiedzenia policjantom i prokuratorom: czynicie zło.

Przez nacisk społeczny i medialny można dokonywać naprawdę dobrych rzeczy. Za sprawą mediów można ludzi niszczyć, ale można i nieść pomoc. Ta sprawa to dowód nie pierwszy. To dzięki rozdmuchaniu sprawy w internecie zmieniła swój bieg i mam nadzieję, będzie dobrą lekcją na przyszłość.

Po czwarte, bardzo dobrze się stało, że Pan Ziobro polecił wszcząć postępowanie w celu wyjaśnienia przyczyn jakie sprawiły, że broniący się otrzymał zarzut usiłowania zabójstwa i trafił do aresztu. Mam wielką nadzieję, że odpowiedzialni za to prokuratorzy (prokurator) i policjanci (policjant) zostaną bardzo surowo ukarani. To powinna być kara surowa, podana do publicznej wiadomości, tak aby inni się bali krzywdzić niewinnych – tego wymaga dbałość o to aby Polska była sprawiedliwa, tego wymaga elementarna sprawiedliwość.

Bardzo bym chciał aby dziennikarze kontynuowali wątek postępowania wyjaśniającego i abyśmy za jakiś czas zostali poinformowani o tym jak bardzo surowe konsekwencje ponieśli ci, którzy narobili bohaterskiemu mieszkańcowi Katowic kłopotów. Należy im się surowa odpłata. Prokuratura ma służyć społeczeństwo – jak napisał mi pewien prokurator.

Jestem zadowolony, dzięki Bogu taka dobra wiadomość.