Czesi złożyli w parlamencie petycję w sprawie konstytucyjnych gwarancji posiadania broni, podpisaną przez 111 tys. obywateli, Prezydent i Premier Republiki Czeskiej też podpisali

2020-07-08 18:35 (PAP) Czechy/Zwolennicy posiadania broni chcą gwarancji konstytucyjnych

Zwolennicy posiadania broni chcą zagwarantowania im takiego prawa w konstytucji, w związku z tym przekazali w środę przewodniczącemu Izby Poselskiej czeskiego parlamentu Radkowi Vondraczkowi petycję podpisaną przez ponad 111 tys. obywateli.

Akcja ta wymierzona jest także przeciwko planom zakazania w Unii Europejskiej amunicji ołowianej. Według pomysłodawców petycji, pod którą podpisy zbierano od 2018 roku, jest ona reakcją myśliwych i wszystkich osób działających zgodnie z prawem i mających broń palną, na próby ograniczenia przez Komisję Europejską prawa do posiadania broni.

W dokumencie zwrócono uwagę, że KE chce ograniczyć prawo do posiadania broni ze względu na konieczność walki z terroryzmem.

Podkreślono jednak, że terroryści wykorzystują nielegalnie posiadaną broń, a kontrola dostępu do broni w Czechach jest wystarczająco regulowana ustawami.

Pod petycją podpisali się m.in. prezydent Milosz Zeman i premier Andrej Babisz. Popierał ją także zmarły w styczniu przewodniczący Senatu Jaroslav Kubera, zwolennikiem gwarancji prawa do posiadania broni jest także Vondraczek.

Według przedstawicieli parlamentu pod dokumentem podpisało się najwięcej osób w historii petycji, jakie trafiały do deputowanych. Posłowie mają się nia zająć na posiedzeniu w poniedziałek zgodnie z deklaracją gabinetu premiera. Później trafi ona pod obrady Izby Poselskiej, a publiczne wysłuchanie przedstawicieli jej sygnatariuszy ma odbyć się na początku września.

Brawo Czesi! Czesi są jednak od nas mądrzejsi, w tej i wielu innych sprawach. Stosunkowo mały kraj, a ponad 100 tys. podpisów pod petycją w sprawie broni. Podpisali się Premier, Prezydent – koniecznie z dużej litery. W Polce, ech… szkoda słów – marginalna sprawa – sztandarowy jest socjalizm.

Zawiadamiam o sprawie, bo powinniśmy brać z Czechów przykład. Potrafili się zorganizować, wysilić, poświęcić czas i pieniądze. Same się podpisy nie zebrały. Rozumieją mądrzy Czeci, że prawo posiadania broni to ważna sprawa. Koniecznie powinniśmy im mądrości zazdrościć.

Gdyby każdy kto czytuje bloga trybun.org.pl regularnie wspierał Fundację Trybun.org.pl, dużo więcej dałoby się zrobić