Sekretarz stanu USA Mike Pompeo o komunistycznych Chinach: “Wolny świat musi zatriumfować nad tą nową tyranią”

2020-07-24 05:38 (PAP) USA/ Pompeo cytuje Nixona i porównuje Chiny do Frankensteina

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone muszą użyć “bardziej kreatywnych i asertywnych sposobów”, by Pekin zmienił swoje postępowanie. Przywołał słowa Nixona, który porównał komunistyczne Chiny do Frankensteina.

Pompeo przemawiał w Bibliotece Richarda Nixona w Yorba Linda w Kalifornii, m.in. w obecności chińskich dysydentów. “Prezydent Nixon powiedział kiedyś, że obawia się, że otwierając świat na Komunistyczną Partię Chin stworzył +Frankensteina+. I oto jesteśmy w tym miejscu” – stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji.

Zmarły w 1994 roku Nixon był prezydentem USA w latach 1969-74. Jako amerykański przywódca otworzył drogę do nawiązania stosunków dyplomatycznych USA z komunistycznymi Chinami pod koniec lat 70. XX wieku.

W trakcie swojej przemowy Pompeo oskarżył Pekin o nieuczciwe praktyki handlowe, łamanie praw człowieka i próby infiltracji USA. Ocenił, że w ostatnich latach chińska armia stała się “silniejsza i groźniejsza”.

“Wolny świat musi zatriumfować nad tą nową tyranią” – stwierdził sekretarz stanu, uznając, że starego paradygmatu relacji z Chinami “nie można już kontynuować”.

“Prawda jest taka, że nasza polityka i polityka innych wolnych narodów wskrzesiła upadającą chińską gospodarkę, tylko po to, by zobaczyć, jak Pekin gryzie międzynarodowe ręce, które go karmiły” – ocenił Pompeo.

“Obronienie naszych wolności przed Komunistyczną Partią Chin jest misją naszych czasów” – uznał, podkreślając, że Stany Zjednoczone są przygotowane, by jej przewodzić. Agencja Associated Press oceniła, że uznając politykę Nixona wobec Chin za porażkę Pompeo “podważył w jedno z najważniejszych osiągnięć republikańskiej polityki zagranicznej w ciągu ostatnich pięciu dekad”.

Przemówienie Pompeo przypada na okres wyjątkowo napiętych stosunków między USA a Chinami. Relacje te uległy gwałtownemu pogorszeniu w trakcie pandemii koronawirusa. Przedmiotem sporu są m.in. kwestie handlu, roszczenia terytorialne Pekinu na Morzu Południowochińskim oraz narzucenie przez ChRL Hongkongowi ustawy o bezpieczeństwie wewnętrznym. We wtorek władze USA – w ramach najnowszej fazy eskalacji – dały Chinom 72 godziny na zamknięcie konsulatu w Houston.

Według Pompeo chiński konsulat w Teksasie to “ośrodek szpiegostwa i kradzieży własności intelektualnej”. Chiny uważają, że ruch USA poważnie zaszkodzi stosunkom dwustronnym i ostrzegły przed symetryczną reakcją ze swej strony. (PAP)

2020-07-22 11:40 (Reuters/PAP) Departament Stanu USA: nakazaliśmy zamknięcie konsulatu Chin w Houston

Stany Zjednoczone nakazały zamknięcie chińskiego konsulatu generalnego w Houston w Teksasie – poinformowała w środę rzeczniczka Departamentu Stanu USA Morgan Ortagus, potwierdzając wcześniejsze doniesienia w tej sprawie chińskiego MSZ.

“Nakazaliśmy zamknięcie Konsulatu Generalnego ChRL w Houston w celu ochrony amerykańskiej własności intelektualnej i prywatnych informacji” – wyjaśniła Ortagus w przesłanym pocztą elektroniczną oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z wtorkowego wieczora, przedstawiające ogień płonący rzekomo na dziedzińcu konsulatu w Houston. Według lokalnych mediów na miejsce wezwano straż pożarną i policję. Komentatorzy oceniali, że pracownicy placówki mogli tam palić dokumenty. Policja w Houston napisała na Twitterze, że na dziedzińcu konsulatu i wokół niego zaobserwowano dym, ale funkcjonariusze nie zostali wpuszczeni do budynku.

Więcej o tym ważnym przemówieniu Sekretarza Stanu Pompeo na stronie idzpodprad.pl w artykule pt. Pompeo ogłasza koalicję państw przeciwko Komunistycznej Partii Chin. Niestety my w Polsce wciąż jesteśmy karmieni fałszywą propagandą o tym czym są komunistyczne Chiny. Nawet jeżeli używamy określenia komunistyczne Chiny i temu podobne, to w nasze głowy toczona jest fałszywa propaganda, że komunizm w Chinach jest tylko formalny, z nazwy, a nie obowiązuje jako zbrodnicza ideologia.

Chiny to państwo komunistyczne: niebezpieczne, podstępne, kierowane przez ludzi wierzących w zbrodniczą ideę. Dla nich cel uświęca środki, człowiek jest niczym. Celem jest niesienie komunizmu na cały świat, władza nad nami, a środki to wieżowce i cały ten miraż kapitalizmu jaki zafundowano całemu światu w Chinach. Na jedno skinienie totalitarnego władcy Chin cały pozór wolnego rynku może się tam zwinąć. Pisze o tym Robert Spalding w swojej książce pt. “Niewidzialna wojna Jak Chiny w biały dzień przejęły wolny zachód”, której lektorkę każdemu zalecam.

Ostrzegam przed Chinami, komunizmem, socjalizmem, kolektywizmem, bo to tylko indywidualizm, wolność osobista jednostki może dać pomyślność ludziom i całemu światu. Polska niestety jest zagrożona zbrodniczymi ideami, bo w Polsce ludzie są ogłupiani przez socjalistyczną partię, która naprawdę ma skłonność do czerpania wzorców od chińskich tyranów.

Gdyby każdy kto czytuje bloga trybun.org.pl regularnie wspierał Fundację Trybun.org.pl, dużo więcej dałoby się zrobić