Z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa: wdarli się na posesję, okradli i pobili mieszkańców

2020-09-28 21:03 (PAP) Śląskie/ Napad pod pozorem grzybobrania

Policjanci z Olsztyna (Śląskie) zatrzymali 4 mężczyzn, którzy pod pretekstem grzybobrania wdarli się na teren prywatnej posesji, a potem pobili i okradli właścicieli. Kiedy nieco później zatrzymała ich policja, również symulowali zbieranie grzybów.

W weekend na prywatną posesję w Olsztynie wtargnął 48-letni mężczyzna. Przeskoczył przez ogrodzenie. Właściciele posesji, 55-letni ojciec wraz z 33-letnim synem akurat byli na zewnątrz domu, więc od razu zareagowali, nakazując nieproszonemu gościowi opuszczenie ich terenu. Mężczyzna jednak nie reagował. Właściciele – widząc, że ma nóż – obezwładnili go.

Okazało się, że 48-latek nie był sam i wezwał na pomoc znajdujących się pobliżu 3 młodych mężczyzn, którzy przeskoczyli przez ogrodzenie i ruszyli w stronę właścicieli. Bez słowa wyjaśnienia zaatakowali ich i pobili, grożąc pozbawieniem życia. Na koniec ukradli im zegarki i uciekli.

Dzięki szybkiej reakcji policjantów, 3 sprawcy w wieku od 17 do 19 lat zostali zatrzymani w pobliskim lesie. Na widok policjantów udawali, że zbierają grzyby. Mieli przy sobie wiaderka i noże, zdążyli się też przebrać. Funkcjonariusze nie dali się jednak zwieść i napastnicy trafili do policyjnego aresztu. Czwarty ze sprawców, ojciec jednego z agresorów, został zatrzymany w swoim mieszkaniu w Częstochowie. Tłumaczył, że w Olsztynie był na grzybach.

Przestępcy zostali objęci policyjnym dozorem. Mają też zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych. Odpowiedzą za naruszenie miru domowego, dokonanie rozboju i groźby karalne. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności. (PAP)

Moim zdaniem klasyczny przykład na to do czego prowadzi brak broni w rękach przestrzegających prawa obywateli. Gdyby dwaj pobici mężczyźni posiadali broń, bez wystrzału sprawa zostałaby zakończona na etapie przechodzenia przez płot napastnika. Wystarczyłaby byle jaka strzelba, a pan przestępca i jego kumple uciekaliby na s… Niestety w Polsce panuje fałszywe przekonanie ludności, że za bezpieczeństwo osobiste odpowiada policja.

Fałszywe aczkolwiek usprawiedliwione okolicznościami. To fałszywe przekonanie usprawiedliwione, bo obywatele wciąż mają problem z łatwym uzyskaniem pozwolenia na broń i są publicznie przekonywani, że policja się o nich zatroszczy. To wszystko sprawia, że system państwowy przyczynia się do tego rodzaju poważnych przestępstw, powodując, że obywatele są bezbronni. Za bezbronność Polaków odpowiada państwo, nie sam obywatel a państwo i służby, które to państwo powołuje. W ten sposób uzasadniam tytułu, że policja nie zapewniła bezpieczeństwa. 🙂

Gdyby każdy kto czytuje bloga trybun.org.pl regularnie wspierał Fundację Trybun.org.pl, dużo więcej dałoby się zrobić