Z cyklu policja nie zapewniła bezpieczeństwa: dostawca pizzy ofiarą rozboju, napastnik skutecznie groził nożem

2020-12-11 15:40 (PAP) Poznań/ Areszt za rozbój na dostawcy pizzy

Co najmniej trzy lata więzienia grożą 18-latkowi, który w Poznaniu zamiast zapłacić za zamówioną pizzę, odebrał ją dostawcy, grożąc nożem. Napastnik został tymczasowo aresztowany. Był poszukiwany do odbycia kary w zakładzie poprawczym – podała policja.

St. sierż. Marta Mróz z poznańskiej policji poinformowała w piątek, że do napadu doszło 2 grudnia. “Tego dnia do komisariatu Policji na Grunwaldzie przyszedł 56-latek, który zgłosił, że chwilę po północy na ul. Kopanina został zaatakowany nożem przez mężczyznę, któremu dostarczył zamówione jedzenie. Na szczęście poszkodowany nie został ranny” – przekazała.

Opisała, że w momencie, gdy transakcja płatności kartą została odrzucona, odbierający zamówione jedzenie mężczyzna powiedział pokrzywdzonemu, iż zaraz podejdzie jego kolega, który ureguluje rachunek, a sam zamawiający oddalił się, po czym wrócił do 56-latka. “Kiedy dostawca wyszedł z auta, żeby przekazać mu towar, napastnik, trzymając w ręku nóż, zażądał wydania jedzenia” – wskazała policjantka.

“Pokrzywdzony w obawie o własne życie i zdrowie, otworzył bagażnik, oddał jedzenie i odjechał z miejsca zdarzenia. Sprawę natychmiast zgłosił w komisariacie” – podkreśliła Mróz. Policjanci z poznańskiego Grunwaldu ustalili właściciela telefonu, z którego złożono zamówienie i tego samego dnia zatrzymali podejrzewanego o rozbój 16-latka.

“Jak się okazało 16-latek nie miał związku z rozbojem. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że jest poszukiwany. Dwa miesiące wcześniej opuścił ośrodek szkolno-wychowawczy i nie powrócił do niego w wyznaczonym terminie” – podała Mróz.

3 grudnia funkcjonariusze ustalili tożsamość i zatrzymali innego mężczyznę – 18-letniego. W jego mieszkaniu znaleziono nóż użyty w czasie rozboju. “Okazało się, że mężczyzna od dwóch miesięcy był poszukiwany do odbycia kary w zakładzie poprawczym w województwie kujawsko-pomorskim za wcześniejsze sprawy kryminalne” – dodała policjantka.

18-latkowi przedstawiono zarzut rozboju. Decyzją sądu podejrzany został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Za rozbój z użyciem noża grozi nie mniej niż trzy lata więzienia. (PAP)

No i kolejny przypadek sprawnej akcji policyjnej polegającej na złapaniu bardzo niemiłych młodzieniaszków. Za to się należą gratulacje policjantom, to zrobili dobrze. Tym powinni się zajmować więcej i sprawniej i nie pozwalać na wrabianie ich w niemożliwe do zrealizowani utopijne filozofie socjalistycznych rządów.

Aktualnie rząd wielce czcigodnych prawicowych socjalistycznych pań i panów z Prawa i Sprawiedliwości realizuje utopijną filozofię, która ogłosił kilka lat temu ważny rządowy wiceminister, na szczęście już zdegradowany. Brzmiało to tak:

Otóż ja Panie pośle chcę bardzo wyraźnie  podkreślić, że w moim przekonaniu, i to jest filozofia, którą przyjął nasz rząd, (…). Zresztą to jest odzwierciedlone w programie Prawa i Sprawiedliwości, który jest teraz programem rządu i jest konsekwentnie realizowany, za bezpieczeństwo obywateli odpowiada państwo. Nie sam obywatel za swoje bezpieczeństwo tylko państwo i stosowne służby, które to państwo – służby państwowe, które to państwo powołuje.

Depesza PAP  obrazuje dwie sytuacje. Po pierwsze pokazuje dobre działania policji mające na celu ujęcie sprawców czynu zabronionego. Po drugie depesza pokazuje bezradność policji w realizacji rządowej filozofii. Jak w wielu  takich przypadkach policja nie miała żądnych szans aby choćby spróbować zrealizować utopijną filozofię. Zanim się policja dowiedziała o tym, że powinna zapewnić dostawcy pizzy bezpieczeństwo, już się to nie powiodło.

O atakach na dostawców pizzy parę razy już na blogu pisałem, ale w odcinkach z cyklu broń ratuje życie. Były to przypadki ze Stanów Zjednoczonych i polegały mniej więcej na tym, że dostawca pizzy miał broń i jakoś sobie radził z atakującymi go łobuzami. Tam póki co jeszcze nie obowiązuje filozofia aby policja zapewniała ludziom bezpieczeństwo. Tam ludzie muszą radzić sobie sami.

Tak sobie myślę, że ładnie brzmi hasło: nasz rząd zapewni obywatelom bezpieczeństwo. Ładnie w uszach ludzi naiwnych. Rozsądny powie, ale jak… jak policja ma się zjawić w czasie i miejscu przestępstwa?

Gdyby każdy kto czytuje bloga trybun.org.pl regularnie wspierał Fundację Trybun.org.pl, dużo więcej dałoby się zrobić