Stan prac nad zmianą prawa o broni palnej w MSWiA.

Korzystając z bardzo przydatnej ustawy o dostępie do informacji publicznej, zwróciłem się w dniu 6 października 2016 r. do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o udzielenie informacji publicznej w następującym zakresie:

pytanieMSWIA

Otrzymałem obszerną odpowiedź, a wraz z odpowiedzią przeróżne dokumenty. Oto pełna treść odpowiedzi wraz z załącznikami:

Download (PDF, 2.98MB)

Analiza otrzymanej odpowiedzi pozwala na pewne obserwacje.

Powodem prowadzenia prac nad zmianą prawa o broni są przede wszystkim wnioski płynące z raportu NIK dotyczącego kontroli Policji w zakresie wykorzystania broni przez wybrane służby i straże oraz nadzór organów państwa nad jej reglamentacją. Powołany w MSWiA zespół, o którym wspominałem we wpisie W MSWiA powstał zespół dotyczący broni palnej rzeczywiście istnieje, jednak w zarządzeniu o powołaniu zespołu problematyka nas interesująca została ubrana w enigmatyczne stwierdzenie:

zarz.zesp.fragm

W uzasadnieniu zarządzenia opisane jest to w sposób następujący:

zarz.zesp.fragmuzasadn

Pracom zespołu minister Mariusz Błaszczak nadał wysoką rangę. W uzasadnieniu minister stwierdza:

zarz.zesp.fragmuzasadn2

Z przekazanych załączników jednoznacznie wynika, że MSWiA zajmuje się aktualnie wyłącznie dostosowaniem przepisów polskiego prawa do dyrektyw unijnych. Najbliższe zmiany prawa będę skierowane w tym właśnie kierunku. Z dokumentów które otrzymałem nie bardzo wynika, aby prace w MSWiA szły zdecydowanie w kierunku przez nas wyczekiwanym, związanym ze zmianami ustawy o broni i amunicji. Nie chodzi o to, że MSWiA chce zakładać kaganiec. Chodzi o to, że ja nie dostrzegam zapału i entuzjazmu ku zmianom zmierzającym do ułatwienia praworządnym Polakom dostępu do broni palnej.

Czy w najbliższym czasie nastąpi zmiana prawa, tak przez zwykłych Polaków wyczekiwana? Szczerze pisząc zaczynam co do tego nabierać wątpliwości. W piśmie MSWiA zapewnia nas wprawdzie, że przekazany projekt ustawy o broni i amunicji jest szczegółowo analizowany. Tylko gdzie są owoce tej wielomiesięcznej już analizy? Być może politycy i wysocy rangą urzędnicy ministerialni są oszczędni w słowa, wstrzemięźliwi i ostrożni w wyrażaniu zamiarów? Czas pokaże co z tej analizy pozytywnego dla nas wyniknie. Z całą pewnością nie z obietnic, bo te już padły, a z czynów PiS będziemy publicznie rozliczali.

Szczerze pisząc otrzymana odpowiedź nie napawa mnie entuzjazmem. Z drugiej strony nie popadam też w przygnębienie. Być może zbyt mały nacisk na PiS wywieramy, że nie pali im się w w rękach nasz projekt ustawy? Być może trzeba większą okazać cierpliwość i wyrozumiałość?  Miałem zdecydowanie większe wobec tego rządu, posłów PiS, oczekiwania. Czuję zawód, niedosyt, nie napawa mnie to do Prawa i Sprawiedliwości entuzjazmem. Szkoda, zamiast tworzyć przestrzeń wolności w Polsce wciąż stagnacja.

No cóż, będę się przyglądał pracom w MSWiA uważnie, od czasu do czasu zadając jakieś pytania. Każdy niech własne wnioski z prezentowanych dokumentów wyciąga. Dyskutujmy głośno, stanowczo domagajmy się koniecznej zmiany. Bez silnego głosu społecznego skazani jesteśmy na przegraną. Moim zdaniem aby tej bylejakości zaradzić wciąż aktualne jest wezwanie

romb-wstap

dobroni_mniejszepoglzmn

 

 • Sebastian Frackowiak

  Wreszcie, aczkolwiek powoli otwierają się Panu oczy. Nie będzie żadnej liberalizacji, należy się tylko modlić by nie było zaostrzenia.

  • Messer Woland

   Szczerze, to po analizie dokumentow dot planowanych dyrektyw EU mam obawy, ze troche wywroci nam to przepisy w Polsce, zwlaszcza pod katem handlu bronia na rynku cywilnym. Generalnie tez nie spodziewam sie niczego dobrego po nadchodzacych zmianach.

 • radekgo

  a nie prościej napisać wniosek o włączenie przedstawicieli romb do zespołu ?

  • Andrzej Turczyn

   Próbowaliśmy, ale odpisali nam, że to zespół ministerialny. W pracach w jakiś tam ułomny sposób uczestniczy Jarek Lewandowski, autor projektu ustawy.

 • PK

  Z każdym mijającym miesiącem coraz bardziej nabieram przekonania, że zmiany w UOBiA, jeśli będą, to nie w tę stronę której byśmy oczekiwali. Można się raczej spodziewać rzeźby w “miękkim materiale”, jakim jest obecna ustawa, celem dostosowania jej do kolejnych dyrektyw unijnych. A to bynajmniej nie oznacza jakiejkolwiek liberalizacji czy racjonalizacji. Sprawy nie ułatwia też coraz większa niechęć społeczeństwa do władzy PiS, podsycana mniej lub bardziej słusznie z różnych stron. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będzie gorzej niż jest. Obym się mylił…

 • Bartosz Skowroński

  o ile postawa pis-u mnie nie zaskakuje/dziwi to Kukiz z jego wyborczą probroń daje ciała.

  • vilas

   każdemu politykowi chodzi o dorwanie sie do żłoba zamiast poprzedników, każdą rewolucją dowodzą ci którzy chcą zamienić się miejscami z tymi przeciw którym walczą,
   komuniści nie walczyli o lud ale żeby sami w tych pałacach mieszkać które wcześniej car zajmował

  • Andrzej Turczyn

   U Kukiza sprawa dziwna. Poseł Bartosz Józwiak zebrał już podpisy posłów i obiecał złożyć projekt. Podobno wszyscy święci w tym klubie już się zgodzili na złożenie. Co stoi na przeszkodzie, naprawdę nie wiem. Podobno projekt ma być złożony najpóźniej jutro. Na razie nie zawiadamiam, bo nic konkretnego nie ma. Już kilka razy witaliśmy się z gąską i dupa 🙂

   • Robert N

    Jakieś wieści może od posła Jóźwiaka?

 • Mateusz Wolff

  Najbardziej decyzyjna osoba w PiS’e jest pan J.Kaczynski. Wydaje mi sie ,ze dla niego zmiany w UoBiA nie sa priorytetem, ponadto jezeli mialoby to wystawic partie na krytyke/atak to zrezygnuja z zmian. Tak mysle. Dochodzi jeszcze kwestia komendanta glownego policji, ktory tam krazy i propaguje swoj punkt widzenia.
  Cale to dzialanie, komisje, to tylko zaslona dymna ,ze cos sie dzieje a nic sie nie dzieje.

  Bez duzego i widocznego nacisku spolecznego nie bedzie zadnych zmian.Moze byc nawet gorzej.

  • Redneck.pl

   To jest stanowisko JK na temat dostepu do broni:
   “Powiem szczerze, nie jestem zwolennikiem ułatwiania dostępu, może wręcz jestem zwolennikiem jeszcze bardziej rygorystycznego traktowania dostępu do broni palnej, bo wiem o tym, że w Polsce bardzo wielu przestępców z różnych względów dysponowało legalnie bronią. A broń palna jest jednak dla życia ludzkiego, a w lepszym wariancie zdrowia, niezwykle groźna. Doświadczenia amerykańskie są, łagodnie mówiąc, nie najlepsze, a szwajcarskie – cóż, proszę wybaczyć, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że istnieją różnice kulturowe czy coś takiego jak zasób kulturowy. To jest różnica, jeśli gdzieś powszechne szkolnictwo wprowadzono dziesięć pokoleń temu, a gdzieś wiele pokoleń później i to też, uczciwie mówiąc, niespecjalnie konsekwentnie, bo jeszcze sam pamiętam czasy, kiedy ludzie z niepełnym podstawowym stanowili znaczny procent społeczeństwa. To trzeba po prostu brać pod uwagę, nic się na to nie poradzi. Żeby mieć w dyspozycji broń, trzeba być człowiekiem w pełni przewidywalnym i w pełni odpowiedzialnym, nawet w takiej sytuacji, która się zdarza większości ludzi, a już na pewno większości mężczyzn, czyli pod wpływem alkoholu. Nie może być tak, że kłótnie sąsiedzkie będą kończyły się sięganiem, w wypadku Szwajcarów, po broń maszynową, bo taką mają w domach. Tam, z tego co mi wiadomo, o ile to się zdarza, to niezmiernie rzadko. Nie jestem pewien, czy w Polsce nie zdarzałyby się wesela, na których by się ostro postrzelano. Jednak pięść, nawet silna, jest nieporównanie mniej groźna niż broń. Trzeba to brać pod uwagę, trzeba brać pod uwagę skutki i społeczeństwo, takie, jakie jest, a nie, jakie byśmy chcieli, żeby było. Trzeba wierzyć, że można je zmienić, to jest różnica między mną a ludźmi, którzy dzisiaj rządzą Polską – oni nie bardzo wierzą, że to, co u nas nie jest przedmiotem dumy można zmienić w jedno czy dwa pokolenia, a ja w to głęboko wierzę.”

   http://jaroslawkaczynski.salon24.pl/288337,odpowiedzi-na-niektore-z-komentarzy-c-d

   • vilas

    PiS to jest partia pro-kontrolna
    to jest taki troszkę narodowy-socjalizm, chrześcijański-socjalizm coś takiego,
    kwestia jak dotrzeć do Almighty Prezesa i mu wytłumaczyć, że sie myli,
    że nie ma racji w tej kwestii,
    że większy rygor to już KOMUNA z którą chce walczyć a nie SUWERENNOŚĆ o którą rzekomo chce walczyć

    nie czytałem jego wypowiedzi wielu, ja raczej głosuje zawsze “anty-ktoś” niż “pro-ktoś”
    ale ta wypowiedź… no smutno sie zrobiło

    • Redneck.pl

     Jesli podstawowym atutem partii w wyborach jest, ze utrzymaja ludzi za darmo, albo dadza im pieniadze za to, ze zyja, i ta parta wygrywa, nie ma co sie dziwic, ze oni traktuja ludzi jak dzieci.

     • vilas

      dla mnie atutem było to że ciemnoskóry nie złapie mojej dziewczyny za tyłek a w metrze nie rozlegnie się “allah akbar” buuuum
      dla większości osób w tych wyborach głównym powodem był problem zalewu islamem,
      te wybory były rozstrzygnięte przez decyzję Kopacz o sprowadzaniu arabów i dawaniu im zasiłków i mieszkań,
      dodatkowo przez teksty Komorowskiego , przez afere taśmową i ośmiorniczki, przez AMber Gold

      500+ było argumentem dla części elektoratu,
      natomiast wśród moich znajomych (młodzi ludzie) główna sprawa tych wyborów to był islam i imigranci , inne rzeczy się nie liczyły , bo nie chcieliśmy tego co na YT oglądamy z ulic zachodnich

      te wybory w EUropie które odbędą się za rok czy 2 – wszystkie będą miały jako główny czynnik decydujący – kwestie imigracji islamskiej

      dla wielu ludzi nie ważne co z ekonomią – chcą móc bezpiecznie iść po ulicy (mieszkańcy dużych miast szczególnie)

     • Redneck.pl

      Problem islamu i migrantow jest marginalny, ale jak ladnie dalo sie zagrac pod publiczke. Typowe “A w Ameryce bija murzynow”.

     • vilas

      nie jest marginalny, obejrzyj sobie filmy z Paryża , Kolonii, wielu innych niemieckich miast, szwedzkich miast, Malmo,
      szwecja stacza sie do kraju trzeciego świata, gwałty, koktajle mołotowa, zamieszki na ulicach po wystawieniu np. choinki bożonarodzeniowej,
      na zachodzie może dojsć do wojny domowej za 5-10 lat ,
      szariat vs lgbt itd.
      zakładasz się o wino że za 5-10 lat na zachodzie wybuchnie wojna domowa z islamem ? albo islam ją zacznie albo biali co będą już mieli dość ustępowania , płacenia, gangów,
      głosowaliśmy na kogokolwiek to zapewni że Warszawa nie zamieni się Malmo, Paryż

     • Redneck.pl

      Zastraszanie jest jednym z glownych narzedzi marketingowych PiS i podobnych partii narodowo-socjalistycznych. Wygrzebywanie krzywd zaszlych ma drugie miejsce. Smolensk, Wolyn, Muslimy itd. Panstwo Cie Obroni, Jarek Ojczyzne Zbaw, Heil Fuhrer i tak to potem leci.

      W spoleczenstwach wolnych i odpowiedzialnych nie ma takich problemow. Przyjechali muzulmanie? I co z tego, musza zapierdalac tak jak reszta, a nie liczyc na 500+ i sie mnozyc jak kroliki. Jak musisz cos pozytywnego z swoim zyciem zrobic, zeby utrzymac rodzine, to nie masz czasu na pierdoly. Problemem nie sa ludzie, problemem sa panstwa socjalne. A u nas bedzie ten sam problem, tylko z bialym, mnozacym sie na potege elementem. I bedziesz mial gwalty, kradzieze i kraj trzeciego swiata zgotowany przez bialych nierobow.

     • vilas

      nie tylko państwa socjalne ale i słabe prawo
      prawo które nie każe ostro bandyte, vide – cyganie na zachodzie vs co by było jakby ktoś wszedł na “property” w USA
      chodzi też o prawo karne,
      strzelanie w obronie własności itd.
      to jest w USA, tego nie ma w Europie/Kanadzie

     • Redneck.pl

      To nie ma znaczenia, w USA masz silne prawo a getta tworzone przez socjal tez sa. Tylko tam socjal dziala inaczej i jest zwiazany mocno z regionami. Najpierw “Mi sie nalezy od panstwa” a potem “Czemu ten co pracuje ma miec lepszy samochod odemnie”. Co do Kanady nie wypowiem sie, nie mialem okazji pomieszkac.

     • vilas

      też ale również ma znaczenie kultura i podejście “acting white” , zapewne znasz “acting white” skoro znasz USA
      skoro dla ciemnoskórych jest problemem że ktoś się uczy i pracuje i nie jest gangsta – to sory, ale to ma powiązanie z rasą a nie socjalem,
      skoro biały na socjalu potrafi skończyć studia, a czarny na socjalu ćpa i strzela do innych bo gangi pozakładali to czy winny jest socjal ?
      masz cyganów – mają te same prawa co my, mogą chodzić do szkoły… czemu więc nie chodzą, kradną , a jak dostaną mieszkania to je demolują i w śmietnik zmieniają?
      czemu jak biały dostanie mieszkanie to na 70% go nie zdemoluje a jak cygan dostanie to na 99% je zdemoluje ?
      czemu biali mają po 1-2 dzieci a nie 5 ?
      czemu wydano w jednym mieście 2 miliony na aktywizację zawodową cyganów i na 1000 ponoć 1 podjął pracę tylko ?
      czy winny jest socjal ?
      mam kumpli co żyją z socjalu,
      dostali mieszkanie komunalne, wyremontowali, dbają,
      w młodości mieszkałem u babci w Żurominie (obok Ciechanowa, Ostródy) i tam byli cyganie, blok zamienili w śmietnik a ich jedyne zajęcie to była przestępczość,
      getta są tworzone przez socjal ?
      a może są tworzone przez latynosów i czarnych , bo wg badań naukowych (wyniki są w necie, google it) IQ innych ras jest niższe ?
      od nas IQ mają większe azjaci, są inteligentniejsi niż my (zobacz jak są zamknięci, ksenofobiczni, izolacyjni)
      czemu aborygeni nie są w stanie wiele osiągnąć majac wszystkie zalety socjalu australii ? ilu aborygenów ma wyższe wykształcenie ? wg takiej tajemnicy poliszynela IQ aborygenów jest zbliżone do IQ osoby z downem ,
      niestety, niestety,
      to co mówie wynika z tego co na google wyczytałem – nie wymyśliłem tego, ale wyczytałem z powszechnie dostępnych źródeł

      może więc problem nie leży w socjaliźmie,
      miałeś socjalizm w ZSRR i co ?
      i pierwsi w kosmos polecieli
      miałeś kapitalizm w afryce, wynieśli się koloniści i co ?
      afryka wróciła do epoki kamienia łupanego, wojny plemienne, rżną sie maczetami,
      co oni osiągnęli ?
      cała infrastruktura to pozostałość białych kolonistów,
      co przez setki lat osiągneli muslimy gdy my na księżycu wylądowaliśmy ?
      jakie wynalazki ? jeżdżą naszymi autami, walczą naszymi karabinami i naszymi czołgami które kupują za rope, bez tej ropy żyli by jak afryka, w lepiankach

      czemu ?
      a chiny ?
      komuna że hej i co ? jaka potęga
      japonia ? elektronizacja taka że hej, nawet toalety mają podgrzewane na fotokomórkę a metro nie spóźnia się nawet o 5 sekund, pociągi jadą z dokładnością do 5 sekund,

      socjalizm ?
      przez ileset lat był socjalizm w afryce czy na bliskim wschodzie ?
      gdy my maszyny parowe skonstruowaliśmy ?
      czemu to my ich skolonizowaliśmy a nie oni nas ?

      czemu ?

      może jednak te niepopularne badania naukowe mają racje i jest te 10-20% różnicy w IQ które przekłada się na rozwój społeczeństw, przemysłu , poziom moralności

      nie ja to wymyśliłem, to jest nawet na wikipedii

     • Witek

      Ale u nas jest marginalny. Francja problemy z muzułmanami ma od nieomal zawsze, skutek kolonializmu. W Niemczech ten problem istnieje też od wielu lat z powodu ich otwartości na imigrantów, podobnie w Szwecji. Większość tych zamachów nie ma wiele wspólnego z ostatnią falą imigracji, sprawcami zazwyczaj byli kolesie już tam urodzeni. Polska dla nich nie była i nie jest atrakcyjna, jest dla nich krajem tranzytowym.

     • Szpiegu Szpieg

      Żeby mówić o wojnie, potrzebne są minimum dwie strony zdecydowane walczyć. Zachód nie zaczął walczyć nawet po zamachach w Paryżu. Moim skromnym zdaniem możliwa jest jedynie rzeź. Niestety społeczeństwa zachodnie żyją w rozproszonych komórkach i nie są zdolne do podjęcia walki. W przeciwieństwie do ludów wshodu, które żyją w struktórach plemiennych i dodatkowo skoncentrowane są wokół.wspólnych wartości.

     • Piotr Crusader89

      Też masz rację: zachód Eurosojuza żyje tym by miećżołądek zapchany fast foodem i mieć gdzie członka wsadzić (sorry że tak dobitnie) mentalność wschodu jest znacznie inna : rosjanin może zagryzać cebulę na przemian ze słoniną (сало) ale jak usłyszy w rossija24 że ktoś podnosi rękę na matuszke rasije to idzie walczyć. To samo coapaci z głęboko plemiennym pojmowaniem świata ( niektorzy nie znają historii najnowszej, ale potrafią wymieniać swój rodowód do ismaela ).
      W eurosojuzie są jakieś tam grupki “przebudzeniowe” tudzież “żołnierze odyna” , AfD, mieszkańcy Calais organizująca się w grupki obronne itd… Ale to wciąż kropla wody wysuszana przez “halny politpoprawności”.

     • vilas

      do rzezi dojdzie i jak dojdzie do duuużej wtedy powstanie niemiecka prowincja z niemiec wschodnich, powstaną finowie, duńczycy, część francji,
      więc do wojny dojdzie, ale nie po 100 ofiarach zamachu, tylko po 10 000 i żadaniach wprowadzenia szariatu poprzez np. pojawienie się partii islamskiej która nagle dostanie się do parlamentu ,
      dojdzie, w ludziach w końcu pęknie , problem jest taki że “Rosja pomoże” bardzo chętnie , a środowiska antyislamskie na zachodzie są jednocześnie bardzo proputinowskie , dla nas to zły znak bo leżymy po drodze

     • Szpiegu Szpieg

      Ta sytuacja z obcokrajowcami dotyczy nie tylko dużych miast. Znam firmę szkoleniową na Pomorzu, która żyje głównie z Anglików. Inny znajomy organizuje szkolenia dla Niemców. Wynika to z tego, że w UK i RFN szkolenia ze strzelania bojowego są dla cywili niedostępne lub bardzo drogie (tak słyszałem od znajomego z Niemiec).

      Co do tej wojny to mi się wydaje, że może powstać coś na kształt samoobrony obywatelskiej, ale dopiero w momencie kiedy państwa będą zbyt słabe by ścigać swoich obywateli. To oczywiście tylko nasze bajania i nikt niew ie jak to się rozwinie, ale póki co nie wygląda to dobrze.

     • Mateusz Wolff

      Marginalny? W samej Francji jest ok 10 milionow muzulmanow a 1,4miliona nie mowi dobrze po francusku. W marcu bylem sluzbowo w Lyonie i widzialem zolnierzy pilnujacych bazylike. Na kolacji jak popilismy z naszymi gospodarzami to to co nam powiedzieli tak off the record. to sie wlos jezy na glowie. Jest wyczuwalny niepokoj wsrod rdzennych francuzow.

      Tak jak mowi Vilas albo bedzie wojna domowa, albo ich zdominuja.

     • vilas

      na wycieczce we Włoszech w 2015 , 2014 byłem – bazyliki pilnowane przez wojsko, przed wejściem przeszukanie plecaków, bramka do metali
      na wycieczce do Austrii policja przed kościołami
      we Włoszech tysiące murzynów, pakistańców (nie syryjczyków) koczują na ulicach, wyciągają ręce żeby im kase dać, zaczepiają, jeden rękę wyciąga, drugi , tylko “give euro” “one euro” “give money”
      nie można normalnie sie ruszyć, plecak na klacie a nie na plecach,
      cyganie w grupach szukający jak kogoś okraść,
      co chwile cyganie kradnący, co chwile jakaś ręka murzyna lub pakistańca “give euro” “give euro” ,
      setki takich postaci śpiących na ulicy i jak przechodzisz to “give money, give money” , murzyni próbują sprzedać kawałek sznurówki , pakistańcy nie dają nawet zdjęcia bazylice zrobić bo jak wyciągasz aparat to już w kadrze 10 ich stoi “one euro, one euro” i ręce wyciągają żeby im kase dać, nachalnie idą za turystą i ciągle tylko żeby im kase dać,
      przed niektórymi bazylikami we włoszech samochody opancerzone i tuzin carabinieri

     • Piotr Crusader89

      Problem polega na tym że PiS przed wyborami reklamowało się jako partia prawicowa z programem korwin’y , kukiza, brauna czy ONR – po wyborach okazali się socjalistami no niby patriotycznymi ale socjalistami – ich patriotyzm zweryfikuje CETA i TTIP i dalszy stosunek do ЕС (Евросоюз)… Ale niech tak dalej robią… Za trzy lata w rządzić będzie koalicja RN-IPP-ONR-KORWIN.

     • vilas

      ” Za trzy lata w rządzić będzie koalicja RN-IPP-ONR-KORWIN.”

      oby to nie była koalicja PO-N-PSL-“Europejscy Demokraci”-Razem

     • Piotr Crusader89

      Póki co w Europie moda na neo-liberalizm przemija… Tyle że Polacy mogą być tak wydmuchani przez kato-lewice że zagłosują za skrajnie lewicową Zmianą lub Razem “bo za komuny było lepiej”. A PiSowi nawet frondelek szukający wszędzie ruskiej V kolumny nie pomoże.

     • vilas

      ja sie obawiam że jak tam wygrają naziści przez islam, to dla nich jedyny sojusznik to ROsja

     • Piotr Crusader89

      Coś w tym co napisałeś jest… Niemcy są spenetrowane przez KGB… Od części AfD po środowiska neo-pogańskie i quasi-new ageowskie . Część tych środowisk wprost mówi że Putin to ich człowiek i oczekują wyzwolenia przez FR …

     • vilas
   • Andrzej Turczyn

    strach to czytać, tyle tam bzdur i ubliżania Polakom…

   • Mateusz Wolff

    Przykre i przygnębiające. Bzdury, uprzedzenia i traktowanie obywateli jak dzieci albo szympansy z brzytwa. JK jest już człowiekiem w pewnym wieku z ukrztaltowanymi pogladami. Generalnie to chyba tylko biologia może nam pomóc.Lipa panowie lipa

   • vilas

    ooooooooooooooooo

    coś mi się przypomniało

    a JK sam nie miał pozwolenia ?
    coś mi się o uszy obiło że ponoć miał

    i był jakiś skandal wyciszony z nim

  • Andrzej Turczyn

   Tak właśnie. Nasze główne zadanie to wywoływania zainteresowania i dyskusji społecznej. Tylko takie coś może przynieść efekty.

   • Mateusz Wolff

    Wlasnie! Mam takie same przemyslenia. Cale to gadanie na konwencji ROMB, spotkania z p.Jaworskim w Lublewie itd. to tylko przedwyborczy PR albo kielbasa wyborcza jak kto woli.

    Trzeba naciskac i byc widocznym ,musi byc glosno!

    Jeśli nie udalo sie panu spotkac z J.Kaczynskim lub “pretorianami” np. p. Błaszczakiem ,A.Macierewiczem to slabo.

    Bo poseł Pięta ,Jaworski czy Czartoryski to oczko niżej. Oni może i mówią szczerze ale jak JK jest na nie to żadnych zmian nie bedzie.

 • radekgo

  Podczas każdych zmian w ustawach jest coś takiego jak praca w komisji i konsulatcje społeczne jeśli nie bedzie tam przedstawicieli Romb-u to o zmianach mozna sobie tylko pomarzyć.Aby być ujetym w konsultacjach wystarczy napisac pisemko do odpowiedniego ministerstwa o włączenie do prac i to tyle i aż tyle.

  • Andrzej Turczyn

   Jak będzie praca nad projektem w Sejmie, zapewne tam będziemy. Może coś się ugra, tak jak poprzednio. Niestety mały to kro będzie, ale może będzie.

 • max-bit

  Na tej tarczy jest taka sentencja od 4 do 1 ….
  I ona nam mówi wszystko.
  ENDE.

 • vilas

  opuścić EU chyba jedyna rada, sam to znam z doświadczenia urzędniczego, że urzędnicy mentalnie traktują prawo jako “musimy wdrożyć to co w innych krajach jest” , a w innych krajach zaczyna być gorzej niż u nas (i niesłusznie niektórzy forumowicze tu pisali “a co mnie obchodzą przepisy niemieckie, francuskie, brytyjskie” – no właśnie powinny obchodzić, bo większość urzędników/polityków działa na zasadzie “nowy przepis, aha, a jak to zrobili niemcy, anglicy, francuzi? to skopiuje”)

 • Marek Piszczatowski

  Panie Andrzeju. Polecam Panu, by ROMB był obecny w rozmowach i pracach nad zmianami. Nie może być tak, że jedynymi ekspertami w temacie są biegli policyjni i komendanci. Musi Pan naciskać. Niech Pan skieruje wniosek o obecność ROMB w zespole komisji, czy czegoś tam, no ja się nie znam za bardzo na tych politycznych organach. Bez tego ani rusz. Trzeba większego nacisku. Powiem tak, niech Pan chociaż te gazówki wciągnie do kategorii D. Chociaż to niech się uda. Wiem, że to malutki krok, ale leszy ten, niż żaden. Jak będzie Pan widział, że ten projekt nie idzie, to chociaż o te gazówki niech Pan zawalczy wraz z ROMB.

  • Andrzej Turczyn

   W pracach ułomnie uczestniczy Jarosław Lewandowski. PIS boi się krzyku społecznego, a Polacy zaczynają krzyczeć, bo oni popełniają masę błędów. Niestety PiS jest nieudolny w rządzeniu, co ja na to mogę poradzić,

   • Marek Piszczatowski

    Nie, no ja nie mam do Pana pretensji, tylko mówię o tym, żeby złożyć wniosek o obecność ROMB w komisji. Co do PiS, to z żalem przyznaję, ale ma Pan rację, to partia ignorantów, tak samo, jak PO zresztą. Poza Korwinem ja nie widzę nikogo wartościowego w naszej polityce. Ci wszyscy ludzie to po prostu “koryciarze” i tyle. Jedynie Pan Janusz jest coś wart, bo jako jedyny nie zmienił płyty nigdy.

 • Albert Ślinka

  Panie Andrzeju poziom Pana naiwności osiąga jakieś niesamowite wyżyny, robi Pan wrażenie osoby inteligentnej a brata się jednocześnie z czerwonymi świniami z PISu jeszcze wierząc w ich słowa? Jak tak można? Jest Pan w stanie spojrzeć w lustro bez obrzydzenia? Liczę, że gdy PiS już zdecyduje o zabraniu nam wszystkim pozwoleń kolekcjonerskich i sportowych to dokona Pan publicznego samobiczowania i ogoli głowę.

  • Bartosz Skowroński

   Bo na pewno coś ugrasz będąc w bezwzględnej opozycji do obecnej władzy, tak ja to widzę. Czasem jest tak że trzeba zrobić 2 kroki w tył aby potem zrobić 3 do przodu.

   • Witek

    Nie chodzi o bezwzględna opozycję, ale jeżeli się gra o sprawy ważne dla społeczeństwa to nie można się zaszufladkować i trzeba grać na wszystkich frontach. W to że PiS zrobi cos pozytywnego dla miłośników broni to ja nie wierzę, wszystkie zmiany które przeprowadzają idą w jedną stronę, złapać cały naród silną ręką za mordę, założyć kaganiec i reglamentować karmę.

    • Andrzej Turczyn

     Staram się tak robić, możliwości mam ograniczone. Na kłamstwo ludzkie nie mam wpływu. Obrażać się i tupać też nie mogę, bo co mi to daje.

   • Witek

    A tak na marginesie, bezwzględna opozycja w stosunku do PiS, w postaci stowarzyszenia skupiającego około 5000 członków , z których każdy ma broń ? PiS nazwałby to organizacją terrorystyczną 😉

   • Robert N

    Nie bardzo rozumiem co można ugrać w tej sytuacji będąc w opozycji do większości parlamentarnej. Politycznie można w ten sposób sobie budować kapitał do następnych wyborów ale ROMB przecież nie jest organizacją polityczną. Myślę, że ROMB musi być apolityczny wtedy będzie mógł próbować realizować swoje cele w każdym układzie.

  • Andrzej Turczyn

   Nie wiem co mam odpowiedzieć na takie coś.

 • Obawiam się, że stracimy to co mamy, a mamy dosyć dużo. Oczywiście trzeba walczyć o więcej wolności, ale jeżeli stracimy to co jest obecnie, to będzie już właściwie koniec!

 • Jakub Cezary

  PIS to partia, która w kwestiach drażliwych zadziała tylko i wyłącznie kiedy nie będzie innego wyboru. Unia musiałaby narzucić Polsce przymusowe kwoty, a “pokojowi” przybysze musieliby codziennie “wzbogacać” Polaków gwałtami, morderstwami, kradzieżami, napadami na praworządnych obywateli. Zresztą nie wolno zapominać,że ważnym ośrodkiem decyzyjnym w PIS jest Ojciec Dyrektor, którego media stanowią spokojną przystań, gdy PIS jest w opozycji. Chcąc zmienić Modus Operandi PIS-u należałoby przekonać twardy elektorat tej partii skupiony wokół rzeczonego redemptorysty, że posiadanie broni jest dla Polaka – Katolika stanem normalnym.
  Mówiąc szczerze rozsądnym rozwiązaniem byłoby porzucenie planów wprowadzenia nowej UoBiA i przekierowanie tej energii na zmianę obrony koniecznej, na zmniejszenia opłat ponoszonych przez osobę, która stara się o pozwolenie na broń, na wprowadzenie nowych kategorii pozwolenia na broń jak ochrona miru domowego czy pozwolenia umożliwiającego rolnikom zwalczanie szkodników, czy też powrócenie do pomysłu pozwolenia do celów rekreacyjnych.

  • vilas

   Sancti Padre Dirrettore skupia się wokół gospodarki i polityki historycznej raczej, na ile słucham Radyjo (konkretnie “Rozmowy Niedokończone”) to tam głównie brylują następujące tematy:
   – Wolniewicz o islamie,
   – ekonomista SKOKu o ekonomii i bankach
   – Prof J R Nowak o historii stalinizmu, historii rozbiorów, przyjaźni polsko-węgierskiej, nieco o NWO , korporacjach
   – prof Zybertowicz o manipulacji, mediach, agenturze
   – ciągle temat Smoleńska do znudzenia (tego nie słucham bo już mam dość tego tematu )
   temat broń, wojna, obrona terytorialna, prawo karne tam nie istnieje
   tam istnieje wiosna ludów 1848, wywózki na sybir 1863, smoleńsk, smoleńsk, unia europejska , aborcja, aborcja, smoleńsk

   70 letnie słuchaczki bardziej interesuje aborcja niż karabin, znam przypadek (serio, nie śmiejcie sie, autentyczny) gdzie skargi na strzelnicę składa nonstop pewna 90 letnia staruszka w jednym mieście
   powód ?
   ona przeżyła wojne i nie chce by ktokolwiek strzelał, więc składa skargi na miejscową strzelnicę (o czym usłyszałem od właściciela tej strzelnicy jak tam raz byłem)

   poziom logiki na poziomie logiki feministek , demencja starcza na maxa,
   ale takie przypadki też są, że ktoś przeżył wojnę i robi wszystko by rozbroić innych bo wierzy że jak my nie będziemy mieli karabinów to przeciwnik nie zaatakuje, no logika po prostu porażająca

   • Jakub Cezary

    Temat broni czasami istnieje ale tylko w negatywnym kontekście. Główne przesłanie to metoda nadstawiania drugiego policzka.

    • Ivan

     A właśnie nie do końca. Odsyłam do wpisu wyżej.

     • Jakub Cezary

      A co powyższy wpis ma do postawy RM i TV TRWAM, która w zasadzie powiela bzdury Franciszka I o bezkresnym miłosierdziu i wizji broni jako wynalazku diabelskiego.

     • Ivan

      No cóż, słuchając tamtych audycji jakoś zupełnie takiego wrażenia nie odniosłem.
      Piszesz o “wizji broni jako wynalazku diabelskiego” – to jak rozumiem przerysowanie? No bez przesady, to nie TVN.

      A co do Franciszka i jego lewackiego gadania, to ech… Wiadomo.

     • Jakub Cezary

      Argument o diabelskim wynalazku to stały repertuar pacyfistów-hoplofobów z Kościoła Katolickiego.
      Percepcja to rzecz indywidualna. Fakty są takie, że media Ojca Dyrektor nie są przychylne posiadaniu broni przez Polaków.

     • vilas

      kościół jako organizacja jest stworzony w celu panowania nad ludem więc stąd w czasach kiedy ten lud nie jest zindoktrynowany jednym przekazem, ale ma swobodę wyboru propagandy, jest przeciw,
      w czasach gdy lud był sterowany przez ten kościół – to kościół popierał,
      gdy ludzie mogą sami wybrać źródło i informacje – kościół jest przeciwny

   • Ivan

    Wbrew pozorom tematyka dostępu do broni palnej się od czasu do czasu pojawia w RM i TV Trwam, choć często przypadkiem.

    Tematy zagrożenia wojną, stanu armii i geopolityki są jak najbardziej poruszane. Swego czasu bardzo wałkowany był temat OT. Zapraszali ludzi z MONu z Antkiem włącznie. Od czasu do czasu wypowiada się też tam Szeremietiew. Raz zaprosili też prezesa Ad Army (!). Nie wiem czy jakiekolwiek tubowe media mogłyby się czymś takim pochwalić.

    Najlepsze jest w tym wszystkim to, że pomysły dozbrojenia polaków są tam inicjowane przez samych słuchaczy. Tak, tak sam byłem zdziwiony. Przy każdej takiej rozmowie dzwonili ludzie, którzy pytali wyraźnie o kroki rządu ku dostępności do broni palnej dla cywili.

    Dlatego faktycznie pomysł przekonywania RM i środowiska na które ma wpływ jest jak najbardziej zasadny. Zwłaszcza, że to duży elektorat.

    • vilas

     bo słuchacze tego radia to taka nasza leciutka wersja jihadystów hehehe
     tak jak elektorat Brauna itd.
     głównie “prawica, narodowcy, nacjonaliści, ksenofobowie” interesują się bronią bo wiedzą że za PRL broń była wyłącznym atutem władzy (stąd te tysiące pozwoleń wydawane za starej ustawy uznaniowo dla działaczy partyjnych, urzędników, milicji i pracowników służb, sądów, prokuratur itd) dla ludzi co pistolet mieli kilka razy w ręku ale pozwolenie do noszenia podostawali (analizowałeś ile jest takich pozwoleń ? zobacz, teraz policja wydaje kilkadziesiąt rocznie, a w PL masz ok 45 czy 50 tysi pozwoleń, nie wydawali tego przez 1000 lat, żaden człowiek nie żyje tyle) za to legendy krążą że w połowie lat 90 każdy wyższej rangi urzędnik bez problemu dostawał , ponoć kaczyński miał broń i nosił

 • Dariusz Zdziarski

  Oby zostało chociaż tak ,jak jest teraz, zmienić tylko definicje broni palnej aby za wykopki i hukowce ludziom nie niszczyć życia. I tyle, na więcej nie ma raczej co liczyć. Nie ma ludzi, odważnych, chętnych i kompetentnych do zmiany, każdy po czasie wymieka. W obecnej sytuacji pilnujmy ,aby nie było gorzej……

 • vilas

  Andrzeju czytasz stare topiki ?
  JK miał czy ma nadal broń ?