Budowaniu bezpieczeństwa militarnego powinno sprzyjać upowszechnianie w społeczeństwie świadomości obowiązku obrony ojczyzny.

Po drugie: zdolność polskiego państwa do zapewnienia swojego bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, a w konsekwencji bezpieczeństwa swoich obywateli. (…) Budowaniu bezpieczeństwa militarnego powinna sprzyjać odpowiednia pedagogika społeczna, upowszechnianie w społeczeństwie, szczególnie wśród młodzieży, świadomości obowiązku obrony ojczyzny.(Polska racja stanu Jarosław Kaczyński s. 30 w: Racja Stanu Janowi Olszewskiemu, praca zbiorowa)

To drugi element z zespołu celów i związanych z nim działań, które powinny być realizowane przez wszystkie siły polityczne w Polsce z powodu istnienia bezwzględnego obowiązku dbania o polską rację stanu. „Budowaniu bezpieczeństwa militarnego powinna sprzyjać odpowiednia pedagogika społeczna, upowszechnianie w społeczeństwie, szczególnie wśród młodzieży, świadomości obowiązku obrony ojczyzny.” Wypełnienie tej powinności wobec Polski ze strony polityków polega na zapewnieniu możliwości istnieniu klubów strzeleckich, stowarzyszeń kolekcjonerskich, organizacji pro-obronnych i innych aktywności obywatelskich sprawiających możliwość nabywania, w zasadzie od wieku młodzieńczego, umiejętności posługiwania się bronią palną. Ta powinność powinna z powodów oczywistych zapewniać możliwość uzyskiwania pozwoleń na posiadanie broni przez praworządnych i zdrowych psychicznie Polaków.

Tą myśl rozumiano doskonale w okresie międzywojennym, gdy realizując wezwanie Marszałka Józefa Piłsudskiego „Każdy żołnierz obywatelem – każdy obywatel żołnierzem” od roku 1932 rozpoczęto organizację zawodów strzeleckich 10 strzałów ku chwale Ojczyzny. Na przedwojennym plakacie promującym te zawody pisano:

„Związek strzelecki wzywa wszystkie Organizacje i Stowarzyszenia oraz Obywateli i Obywatelski, by w strzelaniach tych wzięli jak najliczniejszy udział, pamiętając, że ucząc się strzelać ćwiczymy oko i dłonie w obronie Ojczyzny! Być dobrym strzelcem to pierwszy obowiązek nie tylko żołnierza, ale każdego obywatela Rzeczypospolitej.”

Nie da się budować i utrzymywać w Polakach świadomości i pragnienia obowiązku obrony ojczyzny, bez zapewnienia możliwości nabywania, samokształcenia w niezbędnych umiejętnościach, a jedną z podstawowych jest umiejętność strzelania z broni palnej. Moim zdaniem warunkiem sine qua non skutecznej pedagogiki społecznej w tej dziedzinie, jest przyjazna atmosfera instytucji państwa względem klubów strzeleckich, stowarzyszeń kolekcjonerskich, organizacji pro-obronnych i innych aktywności obywatelskich sprawiających możliwość nabywania umiejętności posługiwania się bronią palną. Przyjazna atmosfera to także, a może przede wszystkim, racjonalne uwarunkowania prawne. Również uwarunkowania prawne pozwalające na posiadanie broni palnej w oparciu o pozwolenie na broń. Z uwagi na to, że prawodawstwo Unii Europejskiej wyprzeda polskie ustawy, już na forum europejskim rząd powinien realizować swoje powinności wobec nas. Już tam trzeba dbać o polską rację stanu!

Na naszych oczach Komisja Europejska zaatakowała właśnie ten filar polskiej racji stanu, dążąc do zakazu posiadania broni palnej przez praworządnych cywilnych obywateli Polski. Atak eurokratów skierowany przeciwko praworządnym posiadaczom broni palnej, strzelcom sportowym, kolekcjonerom, organizacjom pro-obronnym, nie ma żadnego merytorycznego związku z atakami islamskich terrorystów, to oczywiste dla każdego trzeźwego rozumu. Wskazywanie rdzennych mieszkańców Europy – posiadaczy broni palnej – jako przyczyny ataków terrorystycznych, to tylko propagandowa gra na emocjach. Ten atak ma ścisły związek z postulatem Altiero Spinellego wyrażonym w komunistycznym manifeście z Ventotene likwidacji armii narodowych i pacyfistycznego wychowywania młodzieży. To przyczyna wprost dostrzegalna. Być może są i inne powody niepostrzegalne i niezwerbalizowane publicznie, a czerpiące z tego samego źródła do ruch pacyfistyczny w Stanach Zjednoczonych w okresie wojny w Wietnamie. Niezależnie od powodów pewne jest, że likwidacja tej niezbędnej dla zapewnienia militarnego bezpieczeństwa Polski tkanki i aktywności społecznej, możliwości kształcenia młodzieży w umiejętności posługiwania się bronią, jest dalekosiężnym planem tworzenia narodów niezdolnych do tworzenia o należytym morale i determinacji narodowych sił zbrojnych, zdolnych do zapewnienia bezpieczeństwa państwom narodowym. Dotyczy to także Polski.

Powinny tym zagrożeniom aktywnie zapobiegać instytucja państwa polskiego, resorty obrony narodowej, spraw wewnętrznych, ale też Sejm i cały Rząd. Konieczność zablokowania unijnej dyrektywy jest w zasięgu możliwości Rządu RP. Moim zdaniem to sprawa tak samo pilna jako konieczność niedopuszczenia do siłowego osiedlania islamskich imigrantów w Polsce!

Zaniechania w tej dziedzinie nasuwają mi taką myśl:

 • vilas

  nasza broń winna fanatyzmowi który od ponad 1000 lat uderza a … “kelnerzy” winni że politycy … http://niezalezna.pl/91389-sad-oglosil-wyrok-ws-afery-podsluchowej

  no i takie rzeczy działają na tzw. przeciętnych obywateli , młodzi obywatele to widzą i takiej ojczyzny bronić nie chcą ale z niej wyjeżdżać , bo ani ekonomia ani takie rzeczy nie zachęcają do czegokolwiek

  wszystko staje na głowie
  na zachodzie 54letni facet w sukience zostaje 6 letnią dziewczynką ,
  inny facet w sukience adoptuje dziecko jako jego matka,
  2 lesbijki adoptują chłopczyka i przymusowo mu chcą zmieniać płeć żeby był dziewczynką,
  w więzieniach siedzą ofiary napadów które się broniły,
  od 1400 lat inna cywilizacja napada na Europę, a teraz winny temu jest egzemplarz broni posiadany na legalnym pozwoleniu przez przebadanego przez lekarzy człowieka którego policja prześwietliła dokładnie ?
  kilka lat temu fanatyzmowi innej kultury były winne wyprawy krzyżowe które odbyły się 300 lat po tym jak nas zaatakowano , zupełnie przemilczano że Imperium Osmańskie okupowało 2/3 ziem które były parę wieków wcześniej naszą cywilizacją,

  a teraz nasza cywilizacja zgłupiała

  zabijają ciężarówki, polskie ciężarówki, ludziom się należą odszkodowania bo ktoś wyznający ich religię zginął w obozie na terenie okupowanym itd. itd. itd

  jak przekonać ludzi żeby w końcu otworzyli oczy i masowo politykom przypomnieli kto jest suwerenem,
  żeby ludziom się chciało ,
  ale ludziom się nie chce, bo czytają że kolejny przekręt uchodzi płazem a winny jest ten co ujawnił

  w końcu i tu wśród nas wielu chciało by do Czech

 • Matt

  Dawniej fortyfikacje brało się głodem. Dzisiaj można rozwalić systemy energetyczne i informacyjne i osiągnąć dokładnie to samo. Wystarczy jedna głowica jądrowa zdetonowana 100 czy 150 km nad ziemią – impuls załatwi resztę, a kraj pogrąży się w chaosie.
  Dopóki nie będzie skutecznej obrony przeciwrakietowej, można sobie budować świadomość, zakładać OT albo i dwie OT. Nic to nie da.

  • vilas

   ale wojna symetryczna czy tymbardziej globalno-atomowa raczej nam nie grozi,
   grożą wojny domowe (jeśli można je tak nazwać bo nie są to wojny między członkami narodu o różnych poglądach, co najwyżej między członkami narodów a nowymi obywatelami lub czekającymi na obywatelstwo)
   i hybrydowe, te mogą być ze strony mocarstw ale nie odbywają się przy użyciu bomb tylko przy użyciu zawałów serca i samobójstw oraz posunięć ekonomiczno-hakerskich,
   OT jest na te działania hybrydowe i do nich by była dobra ale ostatnie niusy pokazują, że OT nie cieszy się takim powodzeniem jak Antek myślał 😉

   • Stirlitz

    Widząc zaufanie jakim rząd obdarza przyszłych żołnierzy OT to nie ma się czemu dziwić. Weekendowe wojsko.
    Ani to utrzymania porządku to się nie nadaje, ani do obrony. A zakładając najczarniejszy scenariusz to nie wyobrażam sobie działań OT kontra np. Specnaz. Jeszcze znając bałagan w armii to ciężarówka z bronią się zepsuje albo kierowcy nie będzie.

    • Krzysztof Jabłoński

     Nie będzie ciężarówki z bronią. Będzie dziura w ziemi po centralnym magazynie.

     • wwwebcal

      Fachowcy tłumaczą, ze nie będzie żadnego dziura po magazynie.
      Że magazynów się nie niszczy, tylko przejmuje …tylko fachowcy milczą na temat tego, co to za róznica z perspektywy OTka? Tak bez broni jak i tak bez broni ….nawet gorzej, bo zysk dla wroga. ;p

   • Maciek Mazan

    Bo ludzie potrafią myśleć. Nie chcą iść bezbronni na rzeź, a tak wygląda niestety obecna koncepcja OT.
    Model szwajcarski, izraelski, fiński, amerykański (tak!). Dlaczego u nas miałoby się to nie udać i znów wymyślają jakieś protezy?

    • vilas

     bo jak sie wymyśla to można mieć etat filozofa 😉

  • Kostek Skoczy

   Dzisiaj wystarczy zawiesić SWIFT+VISA+MasterCard i pozamiatane. Nikt nie będzie używał jakiś głowic o wątpliwej jakości wykonania. Zamorzą głodem jak za starych dobrych lat. Chińczycy i Rosja przeżyją, a Ty?

 • Andrzej Turczyn

  Mam pytanie. Czy to co napisałem jest przejrzyste do czytania i jednoznaczne w przekazie?

  • vilas

   ciężko powiedzieć bo tu jest towarzycho na zasadzie wzajemnego klubu adoracji 😀 albo nawracanie wierzących 😀

   • Maciek Mazan

    Sęk w tym, że po drugiej stronie jest podobny klub. Różnica między nami jest taka, że tamci niechętnie podejmują dyskusję na argumenty, jeśli nie popierają one z góry przyjętej tezy.
    Tego nie da się odwrocić jednym artykułem. Zwłaszcza, że na codzień mózgi piorą im media nieprzychylne strzelectwu.

    • Pawel W

     Zastanawiam się, czy my też nie popadamy w takie błędne koło utwierdzania się we własnych przekonaniach?

     • vilas

      ale my opieramy się raz na statystykach a dwa… my chcemy wolności dla siebie,
      prawa do obrony swojej własności ,
      prawa do obrony siebie w razie ataku (nie mówię wyłącznie o zagrożeniu życia),
      prawa do tego by miec takie hobby jakie sie nam podoba,
      my nie chcemy nikomu odbierać wolności (poza kryminalistami)
      my nie chcemy nikogo zmuszać do zmiany hobby

      to nam chcą zabraniać, odbierać prawa

      ja nie zabraniam homo robić ze sobą co chcą
      ja nie zabraniam hipsterom nosić rurek i brody i pić late
      ja nie zabraniam ludziom jeździć na łyżworolkach
      oni chcą mi zabronić mieć Kałacha lub STG 44 lub M16 lub nawet Glocka

      ja nie zamierzam ich napadać, ja chciałbym nosić Glocka by móc zareagować jak widze napad który wskazuje że coś bardzo złego sie stanie

     • Pawel W

      To prawda. To jedyna istotna i podstawowa różnica między prawicą i lewicą. Lewica chce cię zmusić do tego, co ona uważa za dobre, a prawica broni swojego prawa do robienia tego, co ona uważa za dobre, ale nie zmuszania nikogo innego do tego samego. Może dlatego przegrywamy, bo jesteśmy zawsze w defensywie?

     • Maciek Mazan

      Byłoby błędne, gdybyśmy mieli tylko słowa. Ale jak dotąd nikomu nie udało się znaleźć dowodów na poparcie tezy, że legalna broń palna to zagrożenie dla bezpieczeństwa. A wielu próbowało. 🙂

  • Pawel W

   Wydaje mi się dość przejrzyste. Jednoznaczne – zdecydowanie.

  • marwin

   Jest przejrzyste i jednoznaczne. Niestety, dla niektórych powinno być jeszcze “fajne”, aby to zaakceptowali. I proszę mnie nie pytać, co znaczy “fajne”…

  • Krzysztof Jabłoński

   Szczerze, chyba nie. Mam wrażenie, że dla przeciwnika postulowanych idei to nie dające się czytać oszczerstwa. Dla obojętnych / niezdecydowanych zapewne tl;dr.

   Pojedyncze myśli zawarte w artykule, gdyby przekazać je osobno są jasne i zrozumiałe, ale mogą budzić sprzeciw (no bo “przecież pacyfistyczne wychowanie młodzieży jest dobre, żeby nie było wojen”).

   Synteza wszystkich wątków, jakkolwiek zrozumiała i oczywista dla zwolennika prezentowanych postulatów, jako całość może okazać się dla pośledniego czytelnika trudna w akceptacji. W połączeniu z brakiem determinacji do przeczytania całości (np. bo kolega prosił, mama kazała, zapłacą mi za to, e.t.c) moim zdaniem poskutkuje zaniechaniem dalszej lektury.

   Takie teksty jak ten uważam za przydatne dla człowieka zainteresowanego, który już chce się dać przekonać. Ale do przedarcia się przez komunistyczne kłamstwa w świadomości społecznej ogółu zwykłych ludzi potrzebna jest inna taktyka. Moim zdaniem potrzebne są krótkie, ale intrygujące hasła, fakty dające się szybko przeczytać i najlepiej łatwo zweryfikować. Tak robi NRA.

   http://3.bp.blogspot.com/-IJirH1DKIUQ/TyTxW6SRFbI/AAAAAAAAAMY/34cc9dQpatA/s1600/liberal-myth-on-guns-anti-gun-argument-fails-political-poster-1287551753.jpg

   http://www.hoplofobia.info/wp-content/uploads/2015/11/Salvatore-Gravano.png

   • Andrzej Turczyn

    No właśnie staram się pisać bardzo krótko. Na dwa ruchy skrolem. Czyżby to było jeszcze za długo?

    • Krzysztof Jabłoński

     Z tekstem jest ten problem, że jak ktoś nie chce, to go nie przeczyta. Jak czytany tekst budzi sprzeciw, to się może odechcieć go czytać.

     Obrazek za to ogląda się sam, wystarczy rzut oka żeby przykuć uwagę, zaintrygować. Stąd sukces wszelkiego rodzaju demotywatorów, kwejków, wiochy i tym podobnych stron. Obrazek + ew. tytuł + ew. podpis, maks. 2 krótkie zdania. Do tego szczypta humoru, et voila. Okazuje się, że znudzony internauta nie ma problemu z przejrzeniem 100 takich obrazków. Ale przeczytanie jednego dłuższego tekstu, powiedzmy 50 zdań jest tl;dr, bo to trzeba myśleć, analizować, skupić się, a tu oczy szurają. Trudne to.

     Z tego powodu popieram kampanię obrazkową Rombu. Dociera ona na wspomniane strony.

     • vilas

      tak, komiks zostaje w głowie szybciej
      i żadnej Biblii ! pisałem już o tym, to powoduje postrzeganie nas jako “oszołomów religijnych” (a to że Andrzej pisał o tym skąd biorą się wartości to oczywiście wiadomo, tylko skrót myślowy “Biblia and karabin” ludziom w zlaicyzowanym świecie mogą się kojarzyć z ISIS )

      szkoda, że post Stirlitz swój usunął

      napisał że to rola dla mediów i rządów by przekonać, że obywatel = żołnierz,
      oni to rozumieją inaczej – masz za nich zginąć jeśli oni Ci każą, oni tylko wydadzą rozkaz i zwieją gdzie bezpiecznie z rodzinami lub poddadzą się i będą nowymi namiestnikami

      tyle jeśli chodzi o elity a dziennikarze, jacy ? niemieckich gazet ? ci co piszą o polskich obozach zagłady, polskiej nietolerancji i o tym, że ręce precz od płodu i macicy ale nie wolno zabić karpia ?

      a więc kampania komiksowo-obrazkowa jest lepsza niż analizy w tekście który rozumieją głównie ludzie z wykształceniem technicznym lub prawniczym lub historycznym,
      obrazek, mema , demota – rozumie i ktoś dla kogo liczby i statystyki nie są łatwe, bo to ludzie po technikum, polibudach, zawodówkach rozumieją liczby i wartości liczbowe,
      wykres i słupki rozumie każdy, nawet (z całym szacunkiem do ewentualnych obecnych tu być może) etnograf lub sprzątaczka,

      ważne nie jest odwoływanie się do wartości i pojęć abstrakcyjnych jak Bóg, Ojczyzna, Naród ,
      ważniejsze dla ludzi jest ICH bezpieczeństwo i ICH majątek ,
      i zmiany KK w tym zakresie,

      Bóg – dotrze sie do 30% u 70% wywoła się niechęć, gdyby nie fakt, że sam mam to hobby, to pewne teksty Andrzeja by mnie negatywnie nastawiły bo nie analizowałbym “że są problemy bo odeszli od Biblii” – pomyślałbym “oho, oszołom katolicki”,
      a dopiero jako “przekonany” siadłem i analizuję “no tak, bo Biblia to pewien system wartości naszej cywilizacji, który stanowił podstawę moralności i podstawę prawa i obecnie to prawo odbiega i budzi to sprzeciw moralny”
      ale gdybym wchodził pierwszy raz na tego bloga, to bym pomyślał “oho, Liga Polskich Rodzin albo jeszcze gorzej”

      to jak to że czasem przeginamy z “teoriami spiskowymi” a osoby co mniej wiedzą nie łapią,
      ja np. zmieniłem poglądy polityczne po tym jak miałem do czynienia z sądami i przestępcami jako ofiara,
      dopiero jak zobaczyłem jak działają sądy i prokuratury, to poglądy z SLDowskich zmieniłem na Kukiz/Korwin/Narodowcy/minalnie PiS,
      dopiero po latach procesów sądowych z osobnikami co mnie okradli zrozumiałem czym jest sitwa, skomplikowane prawo itd.
      jakbym 10 lat temu przeczytał w necie “no miałem włamanie, wynieśli wszystko a po miesiącu dostałem odmowe wszczęcia bo koleś co tego dokonał to syn oficera WSW i postkomuna w sądach sie trzyma” to bym powiedział “eee, nie możliwe”, sam przeżyłem, to już “wierzę, że możliwe”,

      20 lat temu nie wierzyłem w to co Radyjo wygadywało

      ale dotrzeć do ludzi trzeba właśnie poprzez memy, demoty itd.

      analizy fachowe – rozumie inżynier, urzędnik, prawnik, historyk, technik , informatyk …

      kwestie obrony swojego majątku przed włamywaczem rozumie każdy,
      kwestie obrony siebie w sytuacji napadu rozumie każdy,

      kwestie “Biblii” część odbierze negatywnie skrótem myślowym “ISIS religijne oszołomy, Biblia to samo” bo żyjemy w społeczeństwie które moralność (przełożoną na przepisy prawa) oddaliło od “Biblii”

     • Stirlitz

      Vilas, nic nie usunąłem, zeżarło mi posty.

      Problem może leżeć w tym że dyskusja toczy się w zamkniętym kręgu miłośników broni palnej. Do takich ludzi argumenty docierają. Nie działa na nas argumentacja że się wszyscy wystrzelamy i inne brednie o uhonorowaniu ofiar zamachów terrorystycznych poprzez konfiskatę broni. Mamy swoje argumenty, może inne spojrzenie na świat ale większość z nas ceni sobie prawo do wolności. A prawo do posiadania broni to fundament wolności jednostki.

      Inaczej się do tego odnoszą rządzący i zwykli obywatele przerażeni wizją Kowalskiego z M-60 w garści. Tutaj argumenty są zepchnięte na drugi plan, na pierwszym są fobie i uprzedzenia.

      Jak już pisali poprzednicy, media są nieprzychylnie nastawione. Żeby przekaz dotarł do większej ilości osób trzeba zmienić w całym kraju nastawienie do broni. To robota dla mediów oraz rządu. Muszą w końcu zrozumieć sens słów Marszałka że każdy żołnierz obywatelem i każdy obywatel żołnierzem.

     • vilas

      ok, czyli mechanizm forum szaleje 😀 elektrony i bity żyją swoim życiem, matrix ma bugi 😀

 • Pingback: Rok się kończy, a ja myślę o tym co nas czeka. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Dyrektywa o broni palnej w Parlamencie Europejskim, wkrótce ważne głosowanie. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: W styczniu w PE będzie głosowany tajny dokument, bo UE w sposób potajemny tworzy obowiązujące nas prawo. | Andrzej Turczyn()