Więzień z bronią palną w zakładzie karnym – takie rzeczy gdzie surowa reglamentacja broni palnej

2020-01-01 16:33 (Reuters/PAP) Meksyk/16 więźniów zginęło w starciu w zakładzie karnym

16 więźniów zginęło, a pięciu zostało rannych w starciu, do jakiego doszło we wtorek między osadzonymi w zakładzie karnym w mieście Cieneguillas w stanie Zacatecas na północy Meksyku – poinformowały w środę stanowe władze.

Cieneguillas sąsiaduje od zachodu z będącym stolicą stanu miastem Zacatecas.

Jak głosi komunikat stanowych władz, starcie wybuchło we wtorek około godz. 14.30 czasu lokalnego (20.30 czasu polskiego). Jednego z osadzonych zatrzymano, gdy miał przy sobie broń palną, a na terenie więzienia znaleziono jeszcze trzy egzemplarze takiej broni oraz różnego rodzaju noże.

Według komunikatu, wszczęto śledztwo w celu ustalenia inicjatorów starcia oraz tego, w jaki sposób do więzienia przemycono broń. Jednocześnie we wszystkich stanowych zakładach karnych zaostrzono środki bezpieczeństwa.

Jak pisze Reuters, wtorkowe starcie to najnowszy wizerunkowy cios dla obecnego prezydenta Meksyku. Obejmując władzę w grudniu 2018 roku Andres Manuel Lopez Obrador obiecywał skuteczną walkę z przestępczością o rekordowych już wówczas rozmiarach. Tymczasem według najnowszych danych, rok ubiegły zamknie się zapewne większą liczbą zabójstw niż rok 2018.

W meksykańskich więzieniach od dłuższego czasu dochodzi do zbiorowych aktów przemocy. W roku 2017 w brutalnym starciu w zakładzie karnym w Acapulco nad Oceanem Spokojnym zginęło co najmniej 28 osadzonych. (PAP)

Surowa reglamentacja broni palnej obowiązuje w Meksyku. Jeden sklep z bronią palną w całym 120 milionowym państwie. Można powiedzieć, że obowiązuje tam skrajnie restrykcyjna polityka dotycząca posiadania broni palnej. Jakie tego efekt? Żaden!

O Meksyku zawsze należy wspominać gdy ktoś próbuje lansować utopijne poglądy, jakoby surowa reglamentacja dotycząca broni palnej podnosiła porządek i bezpieczeństwo publiczne.

Porządek i bezpieczeństwo publiczne to zjawisko o wiele  bardziej złożone aby uzależniać istnienie tego stanu od systemu reglamentacji dostępu do broni palnej. W tym zakresie żadne uproszenia nie są możliwe.

Wspomnę wpis poprzedni o Brazylii, tam również była surowa reglamentacja broni palnej i w tym czasie liczba morderstw z użyciem tejże broni biła niechlubne rekordy. Gdy prezydent Bolsonaro postanowił niego ulżyć przestrzelającym prawa obywatelom i gwałtownie przybyło legalnie posiadanej broni palnej, liczba morderstw spadła istotnie.