“PiS chce budować strzelnice. Rząd pracuje nad programem budowy sieci strzelnic.” – te doniesienia to lipa.

Takie i podobne tytuły doniesień medialnych pojawiły się na skutek jednego zdania w odpowiedzi na interpelację nr 8640 posła Stanisława Pięty. Zaczęło się od Rzeczpospolitej i opisałem to ze szczegółami we wpisie Czy rząd pracuje nad siecią strzelnic? Zaczęło się gdzie się zaczęło, ale pewne jest to, że zainteresowanie medialnie było więcej niż przeciętne. Nawet jakaś młodzieżowa debata w tefałenie o strzelnicach się pojawiła, o czym pisałem we wpisie Strzelnica w każdej gminie? “Debata Młodych” w TVN24 BiS.


Doniesienia o tym temacie pojawiły się w lokalnych internetowych portalach. Wpiszcie w wyszukiwarkę Google słowa: strzelnice, orliki, pis, a sami zobaczycie jak bardzo pozytywnie i szeroko ta wiadomość została przyjęta. Przekaz tzw. mainstreamu powiedziałbym, że nawet pozytywny. Odbiór społeczny doskonały. Teraz czas na fakty. Jak tylko temat się pojawił, niezwłocznie zadałem pytanie w trybie wniosku o udzielenie informacji publicznej.

Download (PDF, 1.05MB)

Zadając pytanie pomyślałem, że może jakieś dalsze szczegóły uda mi się ustalić. Coś więcej będzie można Polakom przekazać, niż tylko to jedno zdanie w odpowiedzi na interpelację 8640:

Jednocześnie Ministerstwo Sportu i Turystyki, we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Obrony Narodowej, rozważa stworzenie programu upowszechniającego strzelectwo sportowe w Polsce. Jednym z jego elementów miałaby być sieć tanich, ogólnodostępnych strzelnic sportowych.

Odpowiedź dzisiaj odczytałem, przyszła drogą pocztową:

Okazuje się, że nic poza jednym jedynym zdaniem, które padło w odpowiedzi na interpelację, nie istnieje. Nie podjęto prac koncepcyjnych, nie ma nawet pół dokumentu na temat domniemanego programu strzelnic. Może jeden pan minister zagadną drugiego pana ministra i z tego zrobił się temat. Może…

A może jest jeszcze inaczej i chciałbym aby tak właśnie było. Może temat został celowo wywołany aby sprawdzić jaki będzie odbiór społeczny. Jeżeli taki był zamysł, to powiódł się doskonale. Odbiór i przyjęcie przez Polaków tego tematu było tak przyjazne, jak mało którego. Okazało się, co wynika z doniesień medialnych, że wzrasta w Polsce zainteresowanie strzelaniem, że masowo odwiedzamy strzelnice, że wprost czekamy na pobudzenie tej dziedziny życia społecznego, że chcemy aby budowano w Polsce strzelnice.

Co z tym zrobi rząd PiSu, nie wiem. Mam naprawdę poważne obawy czy cokolwiek, chociaż od razu deklaruje, że chciałbym się w tej ocenie mylić . Niestety ostatnie wystąpienia prezesa Kaczyńskiego wskazują raczej na pogłębiający się w jego duszy socjalizm, przekonanie że Polacy to nieudacznicy, niezdolni do racjonalnego zachowania i myślenia ludzie. Pan Kaczyński niestety zupełnie zrozumie czego oczekują od PiSu Polacy. Niestety… i ubolewam nad tym bardzo. A socjalizm, panie Jarosławie Kaczyński,

Socjalizm jest jak papier toaletowy, ciągle się rozwija i ciągle jest do dupy!

tv ipp

 • Wojtek Sokołowski

  Zdecydowanie to pierwsze może. Zresztą to nie jest zaskoczenie żadne.

 • Maciej Ochnik

  Dziękuję za zadanie tego pytania.
  Też zero zaskoczenia. J***ć ich; robić swoje dalej.

  • Mozets

   Byłem i robotnikiem budowlanym i oficerem w sznurach, medalach, akselbantach , ale wszystkich którzy PUBLICZNIE używają wulgarnych określeń , w tym określenia na j….. uważam za prymitywnych i niewychowanych jaśków z Konkolewa Dolnego. ( Tutaj przepraszam wszystkich poczciwych i kulturalnych Jaśków ze wszystkich wiosek i miast). To określenie było używane od wojny przez krasnoarmiejców ( j…i twaju mat z miagkom znakom na końcu). Najbardziej ordynarne wyrażenie jakie znam do tej pory – a żyję długo ( ZUS twierdzi, że za długo…) . To wyjątkowo obrzydliwe słowo oznacza ruchy frykcyjne samca psa podczas kopulacji z suką. Teraz z braku samic psa na trawniku można spotkać oba samce próbujące wydać potomstwo – bez powodzenia. ( Wykonują te same ruchy, nawet są o siebie zadrosne)… Krasnoarmiejcy ( dzicz azjatycka ) w tym słowie wyrażali niezmierną pogardę dla naszych matek.

   • DanielB

    Ciekawy wątek historyczny się zrobił, dodam że te wulgarne słowo było używane w Polsce jeszcze przed Armią Czerwoną. Przypomnę tu słynną fraszkę JulianaTuwima ” Na endeka co na mnie szczeka”

    Próżnoś repliki się spodziewał
    Nie dam ci prztyczka ani klapsa.
    Nie powiem nawet pies cię j….ł,
    bo to mezalians byłby dla psa.

    Jedna ze zwrotek ” O mój rozmarynie” również te słówko zawierała, są różne wersje tej pieśni, ta musiała być już typowo “polowa”

    Na mojej mogile wyrośnie bez,
    Nie chciałaś mnie kochać, nie chciałaś całować
    J….ł cię pies.

    Jeśli te określenie pochodzi z Rosji to musiało tu trafić jeszcze w czasach carskich.

 • quba_83

  Ja bym “lubiał”, żeby rząd żadnej sieci strzelnic jednak nie budował… (No chyba, że mają to być obiekty wojskowe na potrzeby OT). W zamian za to wolałbym zliberalizowanie przepisów dotyczących zdobywania pozwoleń i budowy strzelnic przez osoby prywatne i organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, kluby). Wtedy środowisko strzeleckie by urosło, byłby popyt na strzelnice. Podaż zapewnili by prywaciarze. Przynajmniej społeczeństwo by zarobiło, organizowałoby sobie cały ten “biznes strzelecki” bez udziału władz. Wolny rynek pełną gębą. Bo jak rząd zaczyna coś robić z podatków, to połowa kasy na taki “projekt” jest zjadana przez aparat administracyjno-urzędniczy….

  • Michał Kilanowski

   Nie ma “nieliberalnych” przepisów dotyczących strzelnic. Tak naprawdę to nie ma żadnych przepisów. Dlatego urzędnicy nie wiedzą, jak i kiedy zatwierdzić taką budowę i przewlekają ją w nieskończoność, mając nadzieję, ze czegoś się dowiedzą.
   Oprócz zatwierdzania regulaminu strzelnicy przepisy nic nie mówią o warunkach budowy. Jest sporo o ochronie wód gruntowych, inne przepisy mówią o emisji hałasu, ale to jest trochę tu, trochę tam i nadal nie wiadomo jak.
   Wybudowanie nowej, odkrytej strzelnicy to droga przez mękę

 • Erorch

  Osobiście jestem (dosyć ekstremalnego) zdania, że lepiej żeby tych strzelnic w ogóle niż żeby były państwowe.

 • norfonde

  I bardzo dobrze, przynajmniej nic nie popsują.

 • Zed

  Jarosław Kaczyński panicznie boi się ludzi. Zbyt wielki to lęk, by pozwolić im na posiadanie broni. Fobie tego człowieka są niestety oficjalną linią PiS. Kropka.

 • Witek

  Och nie martwcie się tak. Za jakiś czas PiS znowu obieca wam coś fajnego, a jak nie PiS to jakaś inna słuszna narodowo formacja i znowu przez chwile będziecie się cieszyć. Przez chwilę …

  • Wojtek Sokołowski

   PiS w tej kwestii specjalnie nic nie obiecywał. Po prostu ludzie mieli głupią nadzieję że jest to partia która będzie raczej pewnym zmianom przychylna.

   • Witek

    Ludzie czasami widzą to co bardzo chcieliby widzieć. Problem w tym, że taki postrzeganie świata jest często nieuleczalne.

 • max-bit

  A kto tu liczył na cud ?
  Z tego co można bardziej zauważyć to ktoś tu chce ograniczyć dostęp niż go upowszechnić .
  JA tu nie chce nikogo chwalić czy vice versa ale jeszcze się okaże ze Pełowców strzelectwo miało lepiej niż za obecnych rządów. No chcąc nie chcąc zmiana w ustawie nastąpiła w 2011r.
  Zresztą przywołam tu słynna wypowiedź Pana Antoniego gdzie jasno na białym stwierdził że co upowszechnienie broni ? Nie no może za 10 lat (czyli prawie nigdy).

  • Wojtek Sokołowski

   Za zmianą przepisów ręka w rękę, głosowało PO i PiS.
   I nie łudź się że PO samo z siebie by coś dało. Musieli ustawę zmienić, bo takie były wymogi, żeby dostosować prawo do regulacji europejskich. Gdyby nie to do dziś kisilibyśmy się ze starym prawem.

   • Witek

    Tyle że w PO jakiegoś szczególnego zafascynowania bronią , negatywnego czy pozytywnego nie było. Dlatego nie mieli oporów z tą nowelizacją. PiS poparł bo nowelizacja i tak by przeszła z nimi czy bez nich , zrobili dobre wrażenie i wprowadzili w błąd wielu ludzi , którzy uznali że prezes chce dać broń Polakom.

 • Jarek Lew

  Ogolnie, takie puszczenie plotki i patrzenie jak sie rozwija to chyba najlepsze badanie rynku i opini publicznej.
  Czy jakakolwiek inwestycja w rekach panstwa to dobry pomysl? o ile to nie jest cos strategicznego o wiekszej wartosci, to raczej nie.
  Najpierw wypada zmotywowac przedsiebiorcow zeby sami zaczeli stawiac nowe obiekty, a pozniej podjac decyzje, czy luki zapelniac na sile, czy zostawic tak jak jest.

 • kolekcjoner1911

  Można by ruszyć temat w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości czyli 100 strzelnic na 100 rocznicę. Co prawda Węgrzy mają wybudować 197 ale lepszy rydz niż nic.

 • Redneck.pl

  Czy ROMB moglby zaczac jakas inicjatywe wspierania przedsiebiorcow ktorzy chcielby zbudowac wlasne strzelnice komercyjne? Program ulg podatkowych na takie przedsiewziecie bylby na miejscu – to rozwoj strategiczny.

  • kolekcjoner1911

   To nawet nie kwestia ulg podatkowych choć te byłyby mile widziane ale bardziej ułatwienia formalne, chociażby w odrolnianiu gruntów pod strzelnice.

   • Mozets

    Nie trzeba nic “odrolniać” . W każdej miejscowości są nieużytki wspaniale nadające się na budowę strzelnic. I prawie zawsze w rozsądnej, bezpiecznej odległości od miejsc zamieszkania. Materiały do budowy strzelnic – krajowe. Nie tak jak w wypadku orlików – technologia i materiały ( nawet stare mielone opony ) pochodziły z Niemiec. Sztuczna trawa toże. Kupno jedna sprawa a później konserwacja – czyli nowe zakupy. Wybudowałem 2 orliki jako kierownik budowy. Znam ten cały mechanizm dokładnie. Przy tej okazji ( jakkolwiek boiska dla młodzieży to bardzo potrzebna rzecz) odbywała sie ogromna ilość przekrętów finansowych . I nie robili tego kierownicy budowy. Odbywało się to już na samym szczycie rozdziału środków na ten projekt.

 • PK

  Wydaje mi się, że z tego “budowania” strzelnic przez rząd, i to jeszcze z udziałem PZSS, było by więcej problemów, niż pożytku. Już lepszym pomysłem było by zmobilizowanie przedsiębiorców do podjęcia takiej działalności, tak jak wspomniał Redneck – chociażby przez jakieś ulgi podatkowe.

  Natomiast samo to, że ta wiadomość wywołała dyskusję w temacie, to bardzo dobrze. Mam wrażenie, że odbiór był raczej pozytywny.

 • Pingback: Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada uruchomienie od stycznia 2018 r. programu budowy i rewitalizacji strzelnic | Andrzej Turczyn()