“PiS chce budować strzelnice. Rząd pracuje nad programem budowy sieci strzelnic.” – te doniesienia to lipa.

Takie i podobne tytuły doniesień medialnych pojawiły się na skutek jednego zdania w odpowiedzi na interpelację nr 8640 posła Stanisława Pięty. Zaczęło się od Rzeczpospolitej i opisałem to ze szczegółami we wpisie Czy rząd pracuje nad siecią strzelnic? Zaczęło się gdzie się zaczęło, ale pewne jest to, że zainteresowanie medialnie było więcej niż przeciętne. Nawet jakaś młodzieżowa debata w tefałenie o strzelnicach się pojawiła, o czym pisałem we wpisie Strzelnica w każdej gminie? “Debata Młodych” w TVN24 BiS.


Doniesienia o tym temacie pojawiły się w lokalnych internetowych portalach. Wpiszcie w wyszukiwarkę Google słowa: strzelnice, orliki, pis, a sami zobaczycie jak bardzo pozytywnie i szeroko ta wiadomość została przyjęta. Przekaz tzw. mainstreamu powiedziałbym, że nawet pozytywny. Odbiór społeczny doskonały. Teraz czas na fakty. Jak tylko temat się pojawił, niezwłocznie zadałem pytanie w trybie wniosku o udzielenie informacji publicznej.

Download (PDF, 1,05MB)

Zadając pytanie pomyślałem, że może jakieś dalsze szczegóły uda mi się ustalić. Coś więcej będzie można Polakom przekazać, niż tylko to jedno zdanie w odpowiedzi na interpelację 8640:

Jednocześnie Ministerstwo Sportu i Turystyki, we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Obrony Narodowej, rozważa stworzenie programu upowszechniającego strzelectwo sportowe w Polsce. Jednym z jego elementów miałaby być sieć tanich, ogólnodostępnych strzelnic sportowych.

Odpowiedź dzisiaj odczytałem, przyszła drogą pocztową:

Okazuje się, że nic poza jednym jedynym zdaniem, które padło w odpowiedzi na interpelację, nie istnieje. Nie podjęto prac koncepcyjnych, nie ma nawet pół dokumentu na temat domniemanego programu strzelnic. Może jeden pan minister zagadną drugiego pana ministra i z tego zrobił się temat. Może…

A może jest jeszcze inaczej i chciałbym aby tak właśnie było. Może temat został celowo wywołany aby sprawdzić jaki będzie odbiór społeczny. Jeżeli taki był zamysł, to powiódł się doskonale. Odbiór i przyjęcie przez Polaków tego tematu było tak przyjazne, jak mało którego. Okazało się, co wynika z doniesień medialnych, że wzrasta w Polsce zainteresowanie strzelaniem, że masowo odwiedzamy strzelnice, że wprost czekamy na pobudzenie tej dziedziny życia społecznego, że chcemy aby budowano w Polsce strzelnice.

Co z tym zrobi rząd PiSu, nie wiem. Mam naprawdę poważne obawy czy cokolwiek, chociaż od razu deklaruje, że chciałbym się w tej ocenie mylić . Niestety ostatnie wystąpienia prezesa Kaczyńskiego wskazują raczej na pogłębiający się w jego duszy socjalizm, przekonanie że Polacy to nieudacznicy, niezdolni do racjonalnego zachowania i myślenia ludzie. Pan Kaczyński niestety zupełnie zrozumie czego oczekują od PiSu Polacy. Niestety… i ubolewam nad tym bardzo. A socjalizm, panie Jarosławie Kaczyński,

Socjalizm jest jak papier toaletowy, ciągle się rozwija i ciągle jest do dupy!

tv ipp