Jesienne podsumowanie spraw związanych ze zmianą ustawy o broni i amunicji.

Zbliża się jesień, Sejm rozpoczął prace po letniej przerwie. Czas na krótkie podsumowanie tego co dzieje się z projektem ustawy, autorstwa Jarosława Lewandowskiego. Chodzi oczywiście o projekt ustawy o broni i amunicji, który ze wszystkich sił wspiera Ruch Obywatelski Miłośników Broni.

Po pierwsze projekt trafił do MSWiA, do zespołu, który miał się nim zająć i zakończyć prace do lipca. Lipiec minął, minął nawet sierpień i Bogu dzięki wrzesień mija, a zespół zebrał się ze dwa razy i cisza… Może nie absolutna ale taka, która budzi niepokój i zastanowienie. Proponuję w tym zakresie wzmóc nacisk społeczny na przedstawicieli obozu dobrej zmiany, jak się nazywa aktualny Rząd RP. Niech nie pozwolą sobie na grzeszne myślenie, że wolno im nie dotrzymywać danego nam Polakom słowa. Patrzmy im na ręce, bo przecież przed wyborami PiS sam nas o to prosił. Patrzymy, bo to nasze obywatelskie prawo i sami nam deklarowali dobrą zmianę, obiecując rządzić inaczej niż Platforma (anty)Obywatelska. Bez nacisku społecznego, bez dopominania się o swoje, niczego nie wyciśniemy, albo nie uzyskamy tyle ile by można było osiągnąć. Są posłowie, są adresy e-mail, piszcie do nich prosząc o pilną zmianę ustawy o broni i amunicji, niech wiedzą, że na to Polacy czekają. Nie piszę tego z pychy, z buty i bezczelnego domagania się zmiany. Piszę to, bo na własne uszy słyszałem z ust marszałka Terleckiego, że są za naszym projektem, tylko z rządem sprawę uzgodnić mamy.

Po drugie projekt trafił do partii KORWiN aby złożyć projekt jako obywatelski projekt ustawy. Miały być podpisy zebrane do września. Podpisów wciąż brak. Ze dwa razy dopytywałem ile podpisów już zebrano, niestety odpowiedzi konkretnej nie otrzymałem. Zbiórka podpisów wciąż trwa. Jaki będzie skutek tego nie wiem. Zaczynam nabierać obawy, że ta droga okaże się daremna. Czas pokaże… Kto chce niech wspiera tą inicjatywę. Ja nabierałem przekonania, że to daremny wysiłek, a partia KORWiN jawi mi się jako ruska partia w Polsce i mam dość udawania, że jest inaczej.

Po trzecie projekt trafił do Sejmu, a właściwie nosimy go przeróżnym posłom, ze szczególnym uwzględnieniem klubu poselskiego Kukiz’15 i było to w lutym 2016. Poseł Bartosz Jóźwiak wziął na siebie ciężar załatwienia sprawy. Pan poseł jak obiecał, tak i postępuje, jestem z nim w stałym kontakcie, ale niestety wciąż efektów brak. Niestety pan Jacek Hoga z fundacji Ad Arma nie przestaje wciskać posłankom Siarkowskiej i Błeńskiej swojego gniota prawnego i mam wrażenie, że to trochę utrudnia nam sprawę. Wczoraj zarzuciłem publicznie pani poseł Siarkowskiej, że jest przeciwna naszemu projektowi. Pani poseł zaprzeczyła i zadeklarowała, że nasz projekt wspiera. Mam nadzieję, że to jest prawdziwa deklaracja i zostanie dotrzymana, a pod projektem ustawy znajdzie się podpis również pani poseł. W przypadku klubu Kukiz’15 też nie można zaniechać domagania się spełnienia obietnic wyborczych. Wszak pan Kukiz jednoznacznie obiecywał, że będzie wspierał nasze wysiłki. Póki co wspieranie polega na płomiennych przemowach – od czasu do czasu – a nam potrzebne są fakty. Nie ma na co czekać panie Pawle, nadszedł czas na podpisanie projektu ustawy!

Tak wygląda sprawa projektu ustawy o broni i amunicji wspieranego przez ROMB. Poza tym gdzieś w zaciszu gabinetów rządowych kołaczą się po głowach myśli o zmianie ustawy obecnie obowiązującej. Jest i ku temu okazja, bo dyrektywa unijna wymusza zmianę przepisów w zakresie broni pozbawionej cech użytkowych. Zawiadamiałem o tej sprawie we wpisie z dnia 5 września 2016 r. Broń pozbawiona cech użytkowych, wkrótce się istotne zmiany polskim prawie. Jaki będzie tego skutek, czas pokaże. Ważne aby Komenda Główna Policji nie wzięła tego w swoje łapy, bo oni najchętniej wstawiliby wszędzie słówko „może” i po projekcie ustawy. Tam nie ma zrozumienia żadnego dla dzisiejszych potrzeb Polaków. To konsekwencja tego, że tej formacji nigdy porządnie nie odkomunizowano.

W podsumowaniu proszę o zajęcie wygodnego miejsca przed komputerem i rozpoczęcie pisania do posłów swoich oczekiwań związanych ze zmianą ustawy o broni i amunicji. Na moim blogu są wszelkie konieczne materiały. Jest projekt ustawy, są niezbędne argumenty i na bieżąco opisywane wydarzenia faktyczne.